60 pens/ A dozen pens= 5 packs of a dozen pens
$44*5= $220 total spent
$20*60=$1200 total money a trader gets
$1200-$220=$980 in profits.
Hope I didn't mess up for your sake.
To find the unit rate, we need to divide 6 by 51.
51/6 = 8.50
Kevin earns $8.50 per hour
Set up a proportion. 3.50 over 5 = x over 1 (x is what we are trying to find= the cost of 1 lb of apples)
Use cross products and multiply 3.50 by 1 to get 3.50 and then divide that by 5 to get 0.7.
So the apple cost 0.7 or seventy cents per pound.
Check: 0.7*5=3.5
That is correct!
Hope this helps!
Can u plz mark me as brainliest? I really need it!
Answer:The answers are: 4 40 56 96.
Answer: Your answer is D
Step-by-step explanation: pls mark me as brainiest and 7 x 3 = 21 or 21 / 3 = 7