1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
harkovskaia [24]
3 years ago
5

What is a symbol that is used to represent a number

Mathematics
1 answer:
Vera_Pavlovna [14]3 years ago
6 0
The symbol used to represent a number is called a variable.
You might be interested in
7 | 6.3 | =<br><br><br><br> help meeeeee
MakcuM [25]

Answer:

i would say 1.111111111111 you get it it keeps going

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for x in the diagram below.<br> 3x<br> 75°<br> T =
leva [86]
Answer:
3x+75=180
3x=180-75
3x=105
x=105/3
x=35
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is greater 5,280 yards or 1 mile
KengaRu [80]
5,280 is greater because there is 1,760 yards in a mile.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need help please on this one
OverLord2011 [107]

Answer:   3/2

==========================================================

Explanation:

Pick any two points on the red line. I'll pick (0,1) and (2,4)

Those coordinates will be plugged into the slope formula below

m = (y2 - y1)/(x2 - x1)

m = (4 - 1)/(2 - 0)

m = 3/2

This means we go up 3 and over to the right 2 when traveling along this red line.

8 0
2 years ago
Multi answer inequality! Please help and comment only if you know!
bearhunter [10]

Answer:

-8, 0, and -12

Step-by-step explanation:

Using -7 would get you 8. Using -5 would get you 4

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the distance between the points (5,6) and (-1,-2)
    5·1 answer
  • Please help me, I will give thanks.
    5·1 answer
  • What is the degree measurement of five thirds of a right angle
    5·1 answer
  • Once Isabel rented the warehouse space, she decided to post ads on several social media sites to advertise her online bookstore.
    7·1 answer
  • You invest $3,635 in an investment with annual rate of return 6%. How much will the investment be worth after 8 years?
    9·2 answers
  • A 5-pound bag of dog food costs $2.10. What is the unit price?<br> per pound<br> Submit
    11·1 answer
  • I need help pls! <br> this test is about angles, and i am having trouble with it.
    5·1 answer
  • Is it correct to write "80.3°"?
    6·1 answer
  • What does X and Y equal?
    5·1 answer
  • A lap around a track is<br> 2/5 of a mile<br><br> How many laps is a 11/2
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!