1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
just olya [345]
3 years ago
13

PA. SALES TAX IS CHARGED AT THE RATE OF 6%. FIND THE TAX AND THE TOTAL PRICE YOU WOULD PAY FOR AN $860 STEREO.

Mathematics
2 answers:
zavuch27 [327]3 years ago
7 0
Hey there.

So, to find out the total price, we can just use multiplication and some addition.

Price before sales tax: $860

860 · (6 ÷ 100) = $51.60 in sales tax

Add the two.

860 + 51.60 = $911.60

The tax you would pay for the stereo is $51.60 and the total price is $911.60.

Cheers~

Stolb23 [73]3 years ago
5 0
I think 911.60 is the answer
You might be interested in
Most adults would not erase all of their personal information online if they could. A software firm survey of 480 randomly selec
Westkost [7]

Answer:

-7.90

Step-by-step explanation:

Let's write the null hypothesis (H0) and alternative hypothesis (Ha) from the claim statement

P = population proportion of adults who would erase all of their personal information online if they could

H_{0}:P=0.5

H1 P< 0.5

Let's write the given information:

n = sample size = 480

sample proportion = \hat p = 0.35

formula of z test statistic for one sample proportion test is as follows:

Z=\frac{\hat p-P}{\sqrt{\frac{P\times(1-P)}{n}}}

plug the above values in the above formula we get

Z =\frac{0.35-0.5}{\sqrt{\frac{0.35(1-0.5)}{480}}}=Z=-7.85584

So that the test statistic value is -7.90 (Rounded up to two decimal places)

3 0
3 years ago
PLEASE HELP! The avenues in a particular city run north to south and are numbered consecutively with 1st Avenue at the western b
AveGali [126]

Answer: D

Step-by-step explanation:

Just did it

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
ANSWER PLEASE!<br><br> 295 times what times what ewuals 3496?
diamong [38]

Answer:

295X12

Step-by-step explanation:

GOOD LUCK

7 0
2 years ago
$32.00 for 10 cookies<br> Unit rate.
Nadya [2.5K]

Answer:

$32/10 = $3.2/cookie

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Westbury Jeep paid $10,000 for a boat at auction. At the dealership, a salesperson sold the boat for
pogonyaev

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A stained glass window is shaped like a semicircle. The bottom edge of the window is 36 inches long. What is the area of the sta
    6·2 answers
  • What is the value of x?<br><br> x+4\5 =11
    11·2 answers
  • Can I get help plzzz
    8·1 answer
  • Emily so dividing 15 pounds of jelly beans into 3/4 lb bags. How many individuals bags will she need for all of the jelly
    12·1 answer
  • Ruby uses 1/4 yard of ribbon to make 2 Bows. Which expression shows the length of ribbon in each bow ?
    14·1 answer
  • What is the common ratio of the Fibonacci sequence called
    14·1 answer
  • What is the approximate value of arcsin(0.58).
    13·1 answer
  • Calculate the gross margin if the selling price is $264 and the cost is $214
    11·1 answer
  • If the Diameter of a circle is 30.4, what is the area of the circle?
    12·1 answer
  • Scott wanted to buy a notebook. He saw a sale at Staples onnotebooks, $4.50 for 5 notebooks. What is the cost for one notebook a
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!