1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scZoUnD [109]
3 years ago
10

Danny writes this sentence:

Mathematics
2 answers:
Cloud [144]3 years ago
8 0
5x-3=12: The equation

aliina [53]3 years ago
5 0
Lets first figure out what each of the words mean in symbols.

Three less: - 3 
a number: x (you can use any variable, but the question says to use x)
five times a number: 5x
is 12: = 12

Now we need to put the equation together.

5x - 3 = 12 is the sequence that Danny wrote.


You might be interested in
The value of the figure's surface area is equal to the value of the figure's volume find the value of x. the picture is of recta
emmasim [6.3K]
Surface are of a rectangular prism = 2(l x w + l x h + w x h) = 2(10 x 3 + 10x + 3x) = 2(30 + 13x) = 60 + 26x

Volume of a rectangular prism = l x w x h = 10 * 3 * x = 30x

Since surface area = volume
60 + 26x = 30x
4x = 60
x = 15 in
7 0
3 years ago
It costs $2.57 to buy a box of crackers. Which of the following equation shows the amount of money needed, x, to buy m boxes of
liraira [26]
The answer will be B. X= 2.57m. Hope it help!
8 0
3 years ago
Today, everything at a store is on sale. The store offers a 20% discount.
lukranit [14]

Answer: A- x - 0.20x = 0.8x

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Jamisha is solving the equation
Phantasy [73]

Answer: she made a mistake between 1 and 2

3 0
3 years ago
Which of these shapes have an area
Elis [28]
I pretty sure the answer is c
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Problem page the sum of two numbers is 67 and the difference is 11 . what are the numbers?
    7·1 answer
  • Gale earned $30 mowing her neighbor's lawn. On Saturday, she bought new sandals for $23. Which number is the additive inverse of
    6·1 answer
  • I really need help with this in less than 10 min please
    5·1 answer
  • An 8 foot long piece of 2 by 4 wood is used to prop up a fence if the 2 by 4 makes 30 degree angle with the ground how high abov
    5·1 answer
  • What is the exact distance from (–1, 4) to (6, –2)? (4 points) units units units units
    12·1 answer
  • Terrell sells clay pots. He sells 2 clay pots for $6, 3 clay pots for $9, and 4 clay pots for $12. What is the unit rate of doll
    9·2 answers
  • Need help ASAP!! Thanks
    8·1 answer
  • Help PLEASE!!!!!!!!!!!!
    11·1 answer
  • Yes im playing prodigy LOL
    8·1 answer
  • Help me fro brainleist.........
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!