Answer 6 dollars and 52 cents
Step-by-step explanation: 6 1/4 = (6.25)
40.75/6.25 = 6.52 per unit price
Answer:
To multiply decimals, first multiply as if there is no decimal. Next, count the number of digits after the decimal in each factor. Finally, put the same number of digits behind the decimal in the product.
Answer:
95
Step-by-step explanation:
Since sin(2x)=2sinxcosx, we can plug that in to get sin(4x)=2sin(2x)cos(2x)=2*2sinxcosxcos(2x)=4sinxcosxcos(2x). Since cos(2x) = cos^2x-sin^2x, we plug that in. In addition, cos4x=cos^2(2x)-sin^2(2x). Next, since cos^2x=(1+cos(2x))/2 and sin^2x= (1-cos(2x))/2, we plug those in to end up with 4sinxcosxcos(2x)-((1+cos(2x))/2-(1-cos(2x))/2)
=4sinxcosxcos(2x)-(2cos(2x)/2)=4sinxcosxcos(2x)-cos(2x)
=cos(2x)*(4sinxcosx-1). Since sinxcosx=sin(2x), we plug that back in to end up with cos(2x)*(4sin(2x)-1)
Answer:
You can use a ruler
Step-by-step explanation:
brainliest?