1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svet_ta [14]
3 years ago
5

Evaluate the expression if a = -3, b = 64, c = 4, and d = 36. 4a? + 2c

Mathematics
1 answer:
motikmotik3 years ago
4 0

Answer:

-4

Step-by-step explanation:

4(-3)+2(4)=-4

You might be interested in
A researcher is interested in the lengths of Salvelinus fontinalis (brook trout), which are known to be approximately Normally d
kompoz [17]

Answer:

c. 0.1151

Step-by-step explanation:

d) the probability that, on average, fish are larger than 86 centimeters in length.The area under part of a normal probability curve is  directly proportional to probability and the value is calculated as

z = (x₁−x) /σ

where z = propability of normal curve

x₁ = variate mean = 86cm

x = mean of 80cm

σ = standard deviation = 5cm

applying the formula,

z= (86-80)/5

z = 6/5 =1.2

Using a table of partial areas beneath the standardized normal curve (see Table of normal curve, a z-value of 1.2 corresponds to an area of 0.3849 between the mean value. but, because the standard curve has 0.5, then will minus 0.3849 from 0.5= 0.5 - 0.3849 = 0.1151

Thus the probability of a fish are larger than 86 centimeters in length is 0.1151

5 0
3 years ago
Tereq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. what is the price per pound of the salmon
astraxan [27]

Answer:

8.5 per pound

Step-by-step explanation:

22.10/2.6=8.5

hope this helps!!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A sweater is 65% wool by weight. If the sweater weighs 12.4 ounces how many ounces of wool is the sweater?
Mashutka [201]

Answer:

8.06 ounces

Step-by-step explanation:

Ounces of wool of the sweater = percent of wool in the sweater x weight of the sweater

65% x 12.4 ounces

0.65 x 12.4 = 8.06 ounces

6 0
3 years ago
Jackson bought 5 ounces of raisins for $4, how many ounces cna he buy for $1.
Zina [86]
He can buy 1 1\4 ounce for a dollar or 1.25 ounces or depending on your answer choice 1 ounce. All those answer are right
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Clare is painting some doors that are all the same size. She used 4 liters of paint to cover 50 doors. How many liters of paint
Alinara [238K]

Answer:

12.5 leters

Step-by-step explanation:

If you take the 4 liters she used to cover 50 doors,

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a pet store owner set the price of a bag of cat food at 50% above the cost. when it did not sell, the price was reduced 20% to 1
    14·1 answer
  • F(x) = x(x - 1)
    15·2 answers
  • Ariel's bill for brunch at a restaurant was $76. She left a 15% tip. What was the amount of the tip?
    10·2 answers
  • Bozena is an ecologist who studies the change in the tiger population of Siberia over time the relationship between the elapsed
    12·1 answer
  • Order the numbers from least to greatest based on their absolute values.
    5·1 answer
  • What 2 factors can be multiplied to give 120 and added or subtracted to give 7​
    14·1 answer
  • -4(6-b)=4 show work plz
    7·1 answer
  • If x2-y2 = 10 and x+y = 5, what is the value of x-y? 2-5?
    10·1 answer
  • Which triangles are similar Please helpppp quickkkkk
    7·1 answer
  • Given the parent function p(x)=x², which phrase best describes the transformation used to obtain the graph of g(x)=(x+a)²-b, if
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!