1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ziro4ka [17]
2 years ago
13

Will mark as brainliest to whoever first answers! Please help!

Mathematics
2 answers:
Orlov [11]2 years ago
6 0
So first you plot the figure into two parts ( I just drew a horizontal line across to make to rectangles)
Rectangle one= 3*2
= 6

Rectangle two =6*2
=2

12+6=20
Trevor's, the area of the figure is 20m^2
BARSIC [14]2 years ago
4 0

Answer: 18 m²

Step-by-step explanation:

To calculate the total area of that figure, you need to separate the figure into rectangles and squares and calculate their area and add them up.

The first rectangle measures 6

(a = lw = 3*2 = 6)

The second rectangle measures 12

a = lw = 6*2=12

Add them up, you get 18.

You might be interested in
Charlie rented a truck for one day. There was a base fee of $16.95, and there was an additional charge of 93 cents for each mile
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:

Charlie drove 203 miles

Step-by-step explanation:

205.74-16.95=188.79

188.79/.93=203

Have a happy day <3 Miss Hawaii

7 0
2 years ago
X + y = 8 <br> how do i solve for x
IgorC [24]

Answer:

x = 8 - y

Step by step explaination:

==>x + y = 8

==> x = 8 - y

==> substract the value

==> Done

5 0
2 years ago
Solve. if there is more than one solution, separate them with comas. (y-4)(y+7)=0
kogti [31]

Answer:

y= 4

Step-by-step explanation:

(y-4) (y+7)=0

(4-4) (4+7)=0

(0) (11)=0

11*0=0

3 0
2 years ago
Question 6: CONSUMER MATH
jonny [76]

Answer:

A. 18.99

Step-by-step explanation:

Times 75.95 by .25 and you get the amount taken off

7 0
3 years ago
Following data, what would be the value of x?
kirill115 [55]

Answer:

The answer is C. 10

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Run 4 1/2 kilometers in 1/3 of an hour how many kilometers can she run in 1 hour
    11·1 answer
  • Use the following figure to answer the question. 1 and 5 are _____ angles. vertical alternate interior corresponding right
    5·2 answers
  • A prom ticket cost $140. Tim is going to save money for the ticket by walking his neighbor’s dog for $18 per week. If Tim alread
    8·2 answers
  • Explain why 7*8 is not a number sentence
    13·1 answer
  • If w 1,-5&gt; and y=&lt;2,3&gt;,find 2w+y
    9·1 answer
  • Caleb and 2 friends are sharing 1 5 quart of milk equally. What fraction of a quart of milk does each of the 3 friends get?
    14·1 answer
  • 5th grade math. Correct answer will be marked brainliest.
    5·1 answer
  • 4 tons of sawdust cost $3,120.00. What is the price per pound?
    15·1 answer
  • Find the two smallest even numbers whose sum is 51​
    13·2 answers
  • Given f(x)= 2x^3+kx-1, and x+1 is a factor of f(x), then what is the value of k?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!