1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexxx [7]
3 years ago
14

What is -27 x -48??????

Mathematics
2 answers:
Georgia [21]3 years ago
8 0

Answer:

The answer to the question is 1296

marissa [1.9K]3 years ago
5 0

the answer for this is 1296.

You might be interested in
Solve the following equation for x: 5x + 3y = 15.
zepelin [54]

Answer:

B) x = (-3/5)y + 3

Step-by-step explanation:

Isolate the variable, x. Note the equal sign, what you do to one side, you do to the other. Do the opposite of PEMDAS.

first, subtract 3y from btoh sides:

5x + 3y (-3y) = 15 (-3y)

5x = -3y + 15

Next, divide 5 from both sides:

(5x)/5 = (-3y +15)/5

x = (-3/5)y + 3

B) x = (-3/5)y + 3 is your answer.

~

8 0
3 years ago
Jelly beans cost $15.98 for a 2 kg bag. At this rate, how much would 7 kg cost
max2010maxim [7]

Answer:

lets see every 2kg bag its 15.98 so every 4kg its 31.96 and for every 6kg its 47.94 so if every 1kg its 7.99 so add 47.94 + 7.99 you get 55.93

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
The difference if xand y
telo118 [61]
The y axis is goes up and down and the x axis goes left to right
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is two-thirds of 99?
xz_007 [3.2K]
\dfrac{2}{3}\cdot99=2\cdot33=66
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
9. Todd takes out a student loan for $25,000. The annual simple interest
stealth61 [152]

Answer:6

Step-by-step explanation:

4.75% of 25000 is 1,187.5

Times 6 it's 7,125

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Easton buys televisions from a manufacturer. The net price of a television is $322.00 with a trade discount of 30 percent. The o
    8·1 answer
  • Doheney bake sale 1 1/2 dozen cookies were sold in 1/3 hour what is the unit rate for the dozens of cookies sold per hour
    15·2 answers
  • A 20° sector in a circle has an area of 21.51 pi yd?.
    5·1 answer
  • Choose the function that shows the correct transformation of the quadratic function shifted eight units to the left and one unit
    12·1 answer
  • A number that represents part of a whole or part of a set is called
    7·1 answer
  • During a summer in which there were 10,000,000 swimmers at a state beaches there were 8 shark attac ks
    10·1 answer
  • Kevin drove 357 miles using 14 gallons of gas. At this rate, how many miles would he drive using 16 gallons of gas?​
    13·1 answer
  • PLEASE HELP Find the area SHOW YOUR WORK
    13·1 answer
  • True or false the mean and the average the same number
    9·1 answer
  • Can someone help me pls
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!