Keep in mind you would need a total of 120 ounces.
A: Corn cereal comes in 12 oz boxes and the person used 5 boxes, thus taking 60 oz away from the total, leaving 60 oz. Next, you’d have to divide 60 oz by 4 (since that’s how many boxes of wheat cereal were used). Resulting in a wheat box being worth 15 ounces!!
B: 12c+ 15w= 120 (c= corn cereal, w= wheat cereal)
C: 5 boxes of corn cereal with 4 boxes of wheat cereal; 0 boxes of corn cereal with 8 boxes of wheat cereal; 10 boxes of corn cereal with 0 boxes of wheat cereal.
Answer:
i think its 18(DONT TRUST ME)
Step-by-step explanatioN:
6 x 3
In order to determine the correct answer, it would be helpful to set up equations. We do as follows:
Let x = students
y = adults
x + y = 215
.50x + 2y = 250
SOlving simultaneously, we have:
x = 120 students
y = 95 adults
Hope this answers the question. Have a nice day.
Answer:
-5 is the slope and -6 is the y intercept
Step-by-step explanation:
This is in the form
y =mx+b where m is the slope and b is the y intercept
y = -5x -6
-5 is the slope and -6 is the y intercept
<u>Story Problem</u>
Mr. Bill Gates bought a house in Italy for
and a house in Canada for
. What is the total cost of the two houses?
we know that
The total cost is the sum of the cost each house
so

therefore
the answer is
The total cost is 