1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
antiseptic1488 [7]
2 years ago
9

Find the quotient. −6/2= Need help ASAP

Mathematics
2 answers:
olganol [36]2 years ago
4 0

Answer:

The answer for -6/2 is -3

sergejj [24]2 years ago
3 0

Answer:

-3

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Help thank you!!!!!!!
Vesnalui [34]

v = \sqrt{4900} + \sqrt{8100} = 70 + 90 = 160

Answer: D. 160

5 0
3 years ago
Two teachers purchase supplies for their classrooms.
inna [77]

Answer:

Cost of One Journal =  $3.99

Cost of One pen =  $0.59

Step-by-step explanation:

Let

Cost of One Journal = x

Cost of One pen = y

We can make equation from given statements.

Mr. Bowden purchases 18 journals and 40 pencils for $95.42.

18x+40y=95.42

Ms. Jacinto purchases 11 journals and 16 pencils for $53.33.

11x+16y=53.33

Now solving these equations to find the value of x

18x+40y=95.42--eq(1)\\11x+16y=53.33--eq(2)

Multiply eq(1) with 2 and eq(2) with 5

36x+80y=190.84\\55x+80y=266.65\\-\:\:\:\:-\:\:\:\;\:\:\:\:\:\:\:-\\---------\\-19x=-75.81\\x=\frac{-75.81}{-19}\\x=3.99\\

We get the value of x is: x=3.99

Now, putting value of x in equation 1 to find value of y.

18x+40y=95.42\\18(3.99)+40y=95.42\\71.82+40y=95.42\\40y=95.42-71.82\\40y=23.6\\y=\frac{23.6}{40}\\y= 0.59

So, we get the value of y: y = 0.59

Now, finding the costs:

Cost of One Journal = x = $3.99

Cost of One pen = y = $0.59

7 0
2 years ago
A group of individuals were surveyed about their plans for vacation. There were 21 individuals who said they were going to the d
Alexeev081 [22]

Answer:

140 individuals were surveyed

42 people are planning on going to the mountains

Step-by-step explanation:

The question is missing the information regarding the percentage of people who said that they were going to each of the possible destinations. After a quick google search I've found that, in the original question, 32% of individuals were going to the beach, 15% to the desert, 23% to major cities, and 30% to the mountains.

If 21 people said they were going to the desert, and that corresponds to 15% of the total number of people surveyed, the number of people surveyed is:

21=n*0.15\\n=140\ individuals

140 individuals were surveyed

Since 30% responded "the mountains", the number of people planning on going to the mountains is:

m = 140*0.30\\m=42\ people

42 people are planning on going to the mountains

3 0
3 years ago
makela plants 3/4 of her herb garden with basil and 1/4 with sage. explain why the fraction strips show that the whole garden is
KonstantinChe [14]
The garden has four quarters. three quarters are planted with basil. one quarter is planted with sage. The strips represent quarters. So that means that three strips represent three quarters. Well one strip represents one quarter.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 4 candies cost 25 cents, how much does it cost t buy 20 candies?
anastassius [24]

Answer:

5.00

Step-by-step explanation:

answer

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the distance between X (5, 7) and Y (-6, 6).<br> Round answer to the nearest tenth.
    9·1 answer
  • Given the equation P = 2w + 2l solve for w.
    6·2 answers
  • secant AC and BD intersect at Point e inside F what is the measure of AED if measurements CD equals 30 a b is 50 and CB is 170
    10·1 answer
  • Jude is placing boxes on a shelf that holds no more than 80 lb. He has x small boxes that weigh 5 lb each and y large boxes that
    10·1 answer
  • If 4 gallons of milk are $16.76, how much would 7 gallons of milk cost
    8·2 answers
  • Show how to write the following equation in slope-intercept form:
    14·1 answer
  • 2.
    5·1 answer
  • Darla is able to drive her car 37.5 miles per gallon of gasoline. Write the
    11·1 answer
  • You make candles by adding 2 fluid ounces of scented oil for every 22 fluid ounces of wax. Your friend makes candles by adding 3
    13·1 answer
  • 9 2/3 – 4 1/5?<br> I don’t really know and umm yea …
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!