Answer:
$150,000
Explanation:
The computation of value of ending inventory under absorption costing is shown below:-
Total Cost per unit = Direct Material per unit + Direct Labor per unit + Variable Overhead per unit + Fixed Overhead per unit
= $5 + $4 + $3 + ( $200,000 ÷ 25,000 units)
= $5 + $4 + $3 + $8
= $20
Ending Inventory in units = Units produced - Units sold
= 25,000 - 17,500
= 7,500
Cost of Ending Inventory = Total Cost per unit × Ending Inventory units
= $20 × 7,500
= $150,000
So, for computing the cost of ending inventory we simply multiply the total cost per unit with ending inventory units.
Answer:
Explanation:
For computing the demand for each sale, first we have to compute the average sale for each season which is show below:
Average sale in fall = (240 + 260) ÷ 2 = 250
Average sale in winter = (340 + 300) ÷ 2 = 320
Average sale in spring = (140 + 160) ÷ 2 = 150
Average sale in summer = (320 + 240) ÷ 2 = 280
Demand for next fall = (250 ÷ 1,000) × 1,200 = 300
Demand for next winter = (320 ÷ 1,000) × 1,200 = 384
Demand for next spring = (150 ÷ 1,000) × 1,200 = 180
Demand for next summer = 1,200 - (300+384+180) = 336
Given the table below
![\begin{tabular} {|p {1cm}|p {1.4cm}|p {1.4cm}|p {1.5cm}|p {1.4cm}|p {1.4cm}|} {Price per hour&Quantity Supplied by Ann&Quantity Supplied by Bob&Quantity Supplied by Carlos&Market Quantity Supplied&Market Quantity Demanded\\[1ex] \$50&94&35&19&148&5\\ 45&93&33&14&140&8\\ 40&90&30&10&130&11\\ 35&81&27&6&114&16\\ 30&68&20&2&90&22\\ 25&50&12&0&62&30\\ 20&32&7&0&39&39\\ 15&20&0&0&20&47\\ 10&10&0&0&10&57 \end{tabular}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cbegin%7Btabular%7D%0A%7B%7Cp%20%7B1cm%7D%7Cp%20%7B1.4cm%7D%7Cp%20%7B1.4cm%7D%7Cp%20%7B1.5cm%7D%7Cp%20%7B1.4cm%7D%7Cp%20%7B1.4cm%7D%7C%7D%0A%7BPrice%20per%20hour%26Quantity%20Supplied%20by%20Ann%26Quantity%20Supplied%20by%20Bob%26Quantity%20Supplied%20by%20Carlos%26Market%20Quantity%20Supplied%26Market%20Quantity%20Demanded%5C%5C%5B1ex%5D%0A%5C%2450%2694%2635%2619%26148%265%5C%5C%0A45%2693%2633%2614%26140%268%5C%5C%0A40%2690%2630%2610%26130%2611%5C%5C%0A35%2681%2627%266%26114%2616%5C%5C%0A30%2668%2620%262%2690%2622%5C%5C%0A25%2650%2612%260%2662%2630%5C%5C%0A20%2632%267%260%2639%2639%5C%5C%0A15%2620%260%260%2620%2647%5C%5C%0A10%2610%260%260%2610%2657%0A%5Cend%7Btabular%7D)
From the table it can be seen that at the price of $20, the quantity supplied is equal to the quantity demanded equal to 39.
Also notice that at that price, Carlos is not supplying any service.
Therefore, the equilibruim price <span>of tutoring services be if Carlos decided to stop tutoring is $20.</span>
With homemade leverage, an investor is able to replicate a corporation's capital structure by borrowing funds and using those funds along with her own money to buy the company's stock. This is further explained below.
<h3>What is homemade leverage?</h3>
Generally, When an investment in a firm that does not use leverage is converted into the impact that leverage has on investment by using personal borrowing, this is an example of homemade leverage.
In conclusion, By utilizing borrowed money plus her own finances to acquire shares in a firm, an investor might "do her own leverage," or mimic the capital structure of a publicly traded company.
Read more about homemade leverage
brainly.com/question/15083730
#SPJ1