1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kow [346]
3 years ago
12

A book seller bought 80 copies of books at 3.50 per copy . He sold each of them at 4.20 , find the total price and profit cost p

rice​
Mathematics
1 answer:
bixtya [17]3 years ago
5 0
Is it negative? Or step by step $147
You might be interested in
Which of the following can be written as an equation
masha68 [24]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

"Is the same as" means an = sign, necessary for an equation!

7 0
3 years ago
Find an equation for the perpendicular bisector of the line segment whose endpoints are ( − 1 , − 1 ) (−1,−1) and ( 9 , 7 ) (9,7
Hunter-Best [27]

Answer:

Place the compass at one end of line segment.

Adjust the compass to slightly longer than half the line segment length.

Draw arcs above and below the line.

Keeping the same compass width, draw arcs from other end of line.

Place ruler where the arcs cross, and draw the line segment.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to answer this? A farmer had 455 ducks and chickens. He sold 2/5 of the ducks and bought another 104 chickens. As a result,
julia-pushkina [17]

Answer:

(a) 25

(b) $4816

Step-by-step explanation:

Let's say the starting amount of ducks is d, and the starting amount of chickens is c. Since there are only ducks and chickens, we can say that d + c= 455.

Next, the farmer sells 2/5 of the ducks, so we subtract 2/5 of the ducks so that the ending duck amount is d - (2/5)d = (3/5) d

After that, the farmer buys another 104 chickens, so we add 104 chickens to the current amount of chickens to get the ending chicken number as 104+c

Given the ending duck and chicken count, we can say that the ending farm animal count (we can represent this as a) is (3/5)d + 104 + c = a

The number of ducks is 2/3 the total number of animals at the end, so (3/5)d = (2/3)a

Let's list our equations out so it is easier to solve:

d+c = 455

(3/5)d + 104 + c = a

(3/5)d = (2/3)a

We have three equations and need to solve for three variables. One common variable in all three equations is d, so it might help if we put everything in terms of d.

Starting with d+c=455, if we subtract d from both sides, we get c=455-d. We can substitute this in the second equation to get

(3/5)d + 104 + 455 - d = a

-(2/5)d + 559 = a

(3/5)d = (2/3)a

Next, we can substitute for a. If we multiply both sides by 3 and then divide by 2 in (3/5)d = (2/3)a , we get

(9/10)d = a

Substitute that in to the second equation to get

-(2/5)d + 559 = (9/10) d

-(4/10)d + 559 = (9/10) d

add (4/10)d to both sides to isolate the variable and its coefficient

(13/10)d = 559

multiply both sides by (10/13) to isolate the coefficient

d = 430

Therefore, the starting number of ducks is 430 and the starting amount of chickens is 455-430 = 25

For (b), 2/5ths of the ducks are sold, so this is (430) * (2/5) = 172. Each duck is sold for 28 dollars, so this is 172*28=$4816 as the total price

7 0
3 years ago
Taiga wants to make a circular loop that she can twirl around her body for exercise. He will use a tube that is 2.5 meters long.
Travka [436]

Answer: 0.796 meters

Step-by-step explanation:

Circumference of circle = 2\pi r , where r=radius

Here, Circumference of loop = 2.5 meters

i.e. 2\pi r=2.5

\Rightarrow\ r=\dfrac{2.5}{2\pi}

\Rightarrow\ r=\dfrac{2.5}{2\times\dfrac{22}{7}}\\\\\Rightarrow\ r=\dfrac{2.5\times7}{2\times22}\\\\\Righttarrow\ r=0.398\ m

Diameter = 2r = 2(0.398) = 0.796 meters

Hence, The diameter of Taiga's exercise hoop = 0.796 meters

7 0
3 years ago
Benito made punch with 26 ounces of grape juice, 38 ounces of apple juice, and 52 ounces of lemon sparkling water. Then he made
natita [175]
  26
  38
+52
---------
  116

Add all of the numbers because they are like-terms (because they are all ounces)

he made 8 ounce servings, so    116/8 = 14.5  there are 4 ounces left
6 0
3 years ago
Other questions:
  • 2x-5=7<br> Find out what x is
    5·2 answers
  • Which rational number equals 0 point 6 with bar over 6?
    8·1 answer
  • Pietro made 20 baskets during a basketball game. The number of 3 point shots was two more than half the number of 2 point shots
    9·1 answer
  • Find the domain and range of the relation: (-3,9),(-3,8),(-3,7),(-3,6). Then determine whether the relation is a function.
    7·1 answer
  • Can you please help me ​
    6·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated gloves costs $35.94. What is the unit price of the pairs of gloves?
    11·2 answers
  • The square below represents one whole.<br> What percent is represented by the shaded area?
    9·1 answer
  • Simplify please ......
    13·2 answers
  • I’ve been stuck on this for a few minutes. I’m not really sure what to do..
    15·1 answer
  • Help will give branliest 15 pointss..
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!