$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
Answer:
simplify =36x−24y
factor =12(3x−2y)
Step-by-step explanation:
Let's simplify step-by-step.
4(5x−6y)+16x
Factor 4(5x−6y)+16x
36x−24y
Answer:
y=1/2x
Step-by-step explanation:
Answer:
0; 10; 20
Step-by-step explanation:
x is the independent variable
y is the dependent variable
y is dependent on x
a) For what value of the independent variable will the value of the function be equal to −6
y=0.3x−6
-6 = 0.3x-6
0=0.3x
x = 0
Therefore, if the independent variable is 0, the value of the function will be -6.
b) For what value of the independent variable will the value of the function be equal to −3
y=0.3x−6
-3 = 0.3x-6
0.3x = -3+6
0.3x = 3
x = 3/0.3
x = 10
Therefore, if the independent variable is 10, the value of the function will be -3.
c) For what value of the independent variable will the value of the function be equal to 0.
y=0.3x−6
0=0.3x-6
6 = 0.3x
x = 6/0.3
x = 20
Therefore, if the independent variable is 20, the value of the function will be 0.