1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yanalaym [24]
2 years ago
14

Add. (5y - 1) + (-2y + 4) A) 3y - 5 B) 3y + 3 C) 7y + 3 D) 7y - 3

Mathematics
1 answer:
Ivan2 years ago
8 0
(5y - 1) + (-2y + 4)  = 5y - 1 - 2y + 4
                              = 5y - 2y - 1 + 4
                              = 3y + 3    [OPTION B] 
You might be interested in
A pair of shoes is on sale for 20% off the regular price of $72.50. How much will the customer pay with the 20% markdown?
topjm [15]

Answer:

72.50/100 X 80 = 58

total cost with mark down $58

6 0
2 years ago
A student received an 82$ on an exam if there were 50 questions on the exam which ratio would show the number of questions answe
Aloiza [94]
He answered 41 questions right.

41:50
7 0
3 years ago
Pls help me this is 7th grade (ADVANCED)
aleksandrvk [35]

Answer:

it  (6,18,23)

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
-5=-2/9x<br>I dont know the answer​
love history [14]
-5=-2/9x.

x=22.5 / x=45/2
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Manuela solved the equation below.
Leni [432]

Answer: the answer is really -8 (A)

Step-by-step explanation: because how do 0 make since u can't divide 3x and -8

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write an inequality to represent the real-world problem. Then complete the statements. Bradley makes less than $8 per hour. The
    7·1 answer
  • Write 2,000,000,000+70,000,000+100,000+70,000+3,000+800+10 in standard form
    8·1 answer
  • You run a ten-kilometer race in 45.5 minutes. Write an inequality for the time of the runners who finished the race after you di
    5·1 answer
  • Gloria would like to construct a box with volume of exactly 55ft3 using only metal and wood. The metal costs $7/ft2 and the wood
    13·1 answer
  • Simplify the radicals. Assume that all variables can be any real number.
    6·1 answer
  • Help please <br><br>1 thought 3​
    15·1 answer
  • The value of a painting can be predicted by the expression 120(1.08)t, where t is the number of years since 2014.
    10·1 answer
  • Natalie paid $3.84 in sales tax on an item that cost $44.00 before tax. At that rate, how much would she pay in sales tax for an
    8·1 answer
  • Exp
    9·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!