1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hjlf
3 years ago
8

What is the answer to -5m-18=52

Mathematics
1 answer:
Scilla [17]3 years ago
3 0
The answer is

-5m-18=52
-5=52+18
-5=70
70:5=14
M=15

Hope it help
You might be interested in
Video club A charged $10 for membership and $3 for movie rental. Video Club B charges $15 for membership and $2 per movie rental
jarptica [38.1K]
Write an equation

10 + 3x = 15 +2x 
      -2x           -2x
-----------------------
10 + x (1x) = 15
-10                -10
----------------------
x = 5

cost= 25 (10 + 15) 
6 0
3 years ago
Northridge Middle School collected 5022 cans of food for a food drive. Each of 18 homerooms collected the same number of cans. A
taurus [48]

Answer:

Step-by-step explanation:

Divide the total number of cans (5022) by the number of homerooms (18) to get the number of cans collected by each homeroom:

  5022 cans

----------------------  =  279 cans per homeroom

18 homerooms

5 0
3 years ago
75% OFF!
ICE Princess25 [194]
$676.

If the sale price of the coat is $169, you are looking for the original price. I like to think about it in the sense that if an item is 75% off, you are paying 25% of the original amount. Using that logic, in order to determine the sale price you would use the equation

Original price * 25% = $169

To solve for the original price:

Original price = $169/.25 = $676.
7 0
2 years ago
Which expression are equivalent to 4(9+3) ?
Maslowich
This expression is equivalent (9+3)4
8 0
3 years ago
Which number is irrational? Is 2 correct? And please help on 3 I don’t understand this :(
snow_lady [41]

Answer:

Im pretty sure the 3rd choice on #2 is an irrational number...

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 1/4 of 24 solve using a tape diagram
    15·1 answer
  • I only need the Evens ;-;
    5·1 answer
  • Is 512 the correct answer?
    7·1 answer
  • Whats up anybody wanna talk.
    5·2 answers
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59
    5·2 answers
  • E/P 14)The equation 2x²+ 4kx - 5k = 0, where k is a constant, has no real roots.
    12·1 answer
  • What is the area of a circle that has a circumference of 12 pi
    14·1 answer
  • Hi would really appreciate the help asap love u all <3
    6·1 answer
  • Find The Slope of Each Line
    9·1 answer
  • I also need help with this.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!