1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paraphin [41]
3 years ago
14

Evaluate the expression when a=3 and b=4 2a2 + b =

Mathematics
1 answer:
dedylja [7]3 years ago
3 0

Answer: 16

Step-by-step explanation:

2x3x2+4

6x2+4

12+4

16!

You might be interested in
?????????????!???????!???!?????
Archy [21]

Answer:

249.6

Step-by-step explanation

There are 4 identical equilateral triangle,

we can find the area of one and multiply by 4

area of triangle = \frac{1}{2} *base*hight=\frac{1}{2}*12*10.4=62.4

now 62.4*4 = 249.6

6 0
3 years ago
Fill in the blank.
gavmur [86]

Answer:

297 cubic centimeters

Step-by-step explanation:

volume is LWH

11*9*3 = 297

6 0
3 years ago
1+4=5<br> 2+5=12<br> 3+6=21<br> 8+11=?
Mrac [35]

Answer:40

Step-by-step explanation:

21+8=29

29+11=40

6 0
4 years ago
Dr. Baker, a veterinarian, recorded the weight of each newborn kitten her office saw today.
Assoli18 [71]
There’s not actually a question. But I might be able to help if u show the full problem
7 0
3 years ago
What is 3 to the power of three halves equal to?
Vlad1618 [11]
Square root of 27 is the answer
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What shape best describes the cross section cut parallel to the base of a right rectangular prism?
    7·2 answers
  • Suppose that we want to increase production of consumer goods to a total of 6 units. Is it also possible to continue producing 7
    14·1 answer
  • Robert gives roping lessons at the Sundown Corral. A 3-hour lesson costs $120.00. The cost of a lesson is proportional to the du
    9·1 answer
  • What is 120 divided by20
    13·2 answers
  • NEED HELP ASAP!!!<br> thank you.
    10·1 answer
  • What equals 26 in multiplication
    9·2 answers
  • A survey organization, as part of the United States Census Bureau, conducts a yearly census similar to the one taken every ten y
    9·1 answer
  • Help again! for the 2nd time, IM DOING 20 POINTS
    9·2 answers
  • Please help, I will give Brainliest!
    13·2 answers
  • Carlos bought 24 pounds of flour for $11 How many pounds of flour did he get per dollar?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!