Answer:
1)
Volume of pyramid = 1/3(Ab)(h)
Where Ab is the area of base, h is height
Volume of cone = 1/3(Ab)(h)
a) Their formula for finding volume is same. Also, their painting heads are same.
b) Pyramids have a tetragonal base while cones have a polygonal base
2) Pyramids
Volume of cone = (1/3) πr²h
Since Area of a circle = πr²
So
Volume of pyramid = (1/3)(A)(h)
So we can use the formula of a circle in cone's formula
Answer:
44 cents
Step-by-step explanation:
a unit price is how much something costs per one
if it costs 4 dollars for 9, we can do 4/9 to find the unit price
4/9=.4444444....
this to the nearest hundredth is .44 or 44 cents
Answer/Step-by-step explanation:
Let x = 4 (you and 3 friends)
Ticket cost per head = $5.50
Drink cost per head = $2.50
Popcorn cost per head = $4.00
<em>Expression representing total amount of money spent = $5.50(x) + $2.50(x) + $4.00(x)</em>
<em />
Evaluate the expression by plugging in the value of x = 4
Total amount of money spent = $5.50(4) + $2.50(4) + $4.00(4)
= $22 + $10 + $16 = $48
<em>Total amount of money spent = $48</em>
Given:Price of one taco = x; price of 2 tacos = 2xPrice of salad = $2.50Sales tax = 8% of the combined price of two tacos and a salad, namely .08(2x + 2.50)Tip = constant fee = $3.00Total bill = $13.80 Therefore the equation becomes
2x + 2.50 + .08(2x + 2.50) + 3 = 13.80 Solutions: 2x + 2.50 + .16x + .20 + 3 = 13.80 (using the distributive property to multiply 2x and 2.5 by .08).2.16x + 2.70 + 3 = 13.80 (combining like terms)2.16x + 5.70 = 13.80 (combining like terms)2.16x + 5.70 = 13.80 - 5.70 (subtraction property of equality)2.16x = 8.10x = 8.10/2.16 = 3.75 (division property of equality)
The cost of a single taco is $3.75
1/2 because everything lose half its value points wise.