Hello,
The answer is option B "false".
Reason:
The answer is false because the volume can be measure in anyway for example: feet, yards.
If you need anymore help feel free to ask me!
Hope this helps!
~Nonportrit
Answer: 11x - xy - 6
Step-by-step explanation:
(5x+6xy-4)-(-6x+7xy+2)
5x + 6xy - 4 + 6x - 7xy -2
11x - xy - 6
It’s 4/15
Answer = 3 3/4
I hope that helps :)
If 20 feet cost $36 then you can divide 36 by 20 to see how much one foot would cost. The answer is $1.80. Then multiply $1.80 x 15 feet and you get $27