1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitriy789 [7]
3 years ago
5

Two mechanics worked on a car. The first mechanic worked for 20 hours, and the second mechanic worked for 15 hours. Together the

y charged a total of $2450 . What was the rate charged per hour by each mechanic if the sum of the two rates was $135 per hour?

Mathematics
1 answer:
posledela3 years ago
5 0
Let's call x1: The rate per hour of the number one mechanic. X2: The rate per hour of mechanic number two. The first thing you should do is identify the system of equations that best describes the problem. In this case it is a system of 2 equations with two unknowns which when solved gives a total of x1 = 85 $ / h and x2 = 50 $ / h. Attached solution.

You might be interested in
If the entire school had 720 students can use this data to estimate how many of them would say that it takes them more than 10 m
Law Incorporation [45]

Answer:

I don't know but this question feels incomplete

7 0
3 years ago
Will mark as brainliest!
lora16 [44]

Answer:

64

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Use a formula to find the surface area of the cylinder . Use 3.14 for π.
Arlecino [84]

Answer:

I am so sorry

Step-by-step explanation:

I dont really know what it is but I think it is 21.98 you do 7 times 3.14

5 0
3 years ago
We can define a propration as
coldgirl [10]
Comparative relationships between numbers
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help on number 6 plz!
expeople1 [14]

Woah that looks hard

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Write each of these statements in the form "if p then q" in english.
    7·1 answer
  • Can someone help me
    14·1 answer
  • What value of H makes the equation true
    7·1 answer
  • The cost of one pound of peanuts is 60% of the cost of one pound of cashews. If one pound of cashews costs $2, what is the cost
    8·1 answer
  • If 8x=-4(x+3) then x equals
    15·1 answer
  • Abigail is putting tiles in a table top. She needs 48 tiles for each of the 8 rows. Each of the rows will have 6 white tiles. Th
    7·2 answers
  • Find the slope of line passing through the points (6, 2) and (6, -3)
    14·1 answer
  • What is the Volume of this Cube?
    10·2 answers
  • How would I answer this: How many minutes are in a 30-day month.... use vertical multiplication to get the right answer
    11·1 answer
  • If a area of a rectangle is 45...<br> set up an equation that must be true: <br> w = x<br> L = x-4
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!