1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Allushta [10]
3 years ago
9

*BEST ANSWER WILL BE MARKED BRAINLIEST*

Mathematics
2 answers:
MrMuchimi3 years ago
8 0

Answer:

A, C and E  |  1, 3 and 5

Step-by-step explanation:

Gwar [14]3 years ago
4 0
Alright

for a 45-45-90 triangle, if the legs are x then the hytponuse is x√2


so LM=x√2 is right
NM=x

also, tan=oposite side/adjacent side
so that would be LN/MN or MN/LN=x/x=1

so that would be tan(45)=1

so you want to check the 1st one, 3rd one and 5th one

NM=x
LM=x√2
tan(45°)=1 are the answers
You might be interested in
samuel needs to estimate the product of 24 x 395. Explain two different methods Samuel can use to estimate.
JulsSmile [24]

Samuel needs to estimate the product of 24 x 395.

First method

We round the number to nearest tens

24 can be rounded to 20 because we have 4 on ones place

395 can be rounded to 400 because we have 5 in ones place so we add 1  with 9 and it becomes 10 . so we add 1 with 3 and got 400

20 * 400 = 8000

Second method:

We round the number to nearest hundreds place

24 have no number in hundreds place so it remains 24

395 can be rounded to 400 because we have 9 in tens place.

24 * 400 = 9600


4 0
2 years ago
With a family bowling pass, families can bowl for $4 per game . The pass cost $10 per year. Use equation , a table and a graph t
Klio2033 [76]

Answer:

Part a) a=4g+10 (see the explanation)

Part b) see the explanation

Part c) The graph in the attached figure

Step-by-step explanation:

<u><em>The complete question is</em></u>

With a family bowling pass, families can bowl for $4 per game. The pass costs $10 per year. Use an equation, a table, and a graph to explain the relationship between the total amount of money spent on bowling in a year, a, and the number of games a family plays in a year, g. Part A Use words and an equation to represent this problem. Part B Create a table to show values for g and a. Part C Use the values from your table to draw a graph.

Part A) Use words and an equation to represent this problem

Let

a ----> the total amount of money spent on bowling in a year

g ---> the number of games a family plays in a year

we know that

The linear equation in slope intercept form is equal to

a=mg+b

where

m is the slope or unit rate

b is the a-intercept or initial value

In this problem we have

m=\$4\ per\ game

b=\$10

substitute

a=4g+10

Part b) Create a table to show values for g and a

Assume different values of g and calculate the corresponding values of a

For g=0 ----> a=4(0)+10=\$10

For g=1 ----> a=4(1)+10=\$14

For g=2 ----> a=4(2)+10=\$18

For g=3 ----> a=4(3)+10=\$22

For g=4 ----> a=4(4)+10=\$26

The table is

\left[\begin{array}{ccc}g&a\\0&10\\1&14\\2&18\\3&22\\4&26\end{array}\right]

Part c) Use the values from your table to draw a graph

we have the ordered pairs

(0,10),(1,14),(2,18),(3,22),(4,26)

Plot the ordered pairs and join them to graph the line

The graph in the attached figure

6 0
2 years ago
Can somebody please help me with #11 thank you
aniked [119]
The graph is not a function, as it does not pass the vertical line test. The lines at 2,-1 and 2,3 overlay and pass the vertical line more than once, meaning that the graph is not a function.
6 0
3 years ago
One rectangular solid with a square base has twice the height of another rectangular solid with a square base with the same side
galben [10]

Answer:

First rectangular solid and second Rectangular solid

1. Bases are in the form of square having same dimensions

2. Height of first rectangular solid=2 ×Height of second rectangular solid

The true statements are

A) The bases are congruent.→The meaning of term congruent is that , the two bases are in the shape of square having same dimensions.

(B) No, The solids are not similar.as ratio of side lengths in not same in each case , because the ratio of heights of two solid is equal to .

(D) Volume of first solid = x *x*2 H=2 x²H

Volume of second solid = x*x*H=x²H

Ratio of volumes =2:1

So, option (D) is true.

(E) Surface area of first solid =2[x*x+x*2 H+2 H*x]

=2[x²+4 H*x]=2 *x*[x+4* H]

Surface area of second solid = 2[x*x+x* H+ H*x]=2[x²+2 H*x]=2* x*[x+ 2*H]

Option A, D, E are correct about two solids.

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the axis of symmetry for f(x)=-3x^2+5x-6
Andreyy89

Answer:

x= -5/6

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 54.039 in word word
    12·2 answers
  • Can someone help i need step by step so i can understand. thank you​
    9·2 answers
  • 2x-3y=0
    6·1 answer
  • each exterior angle of a regular n gon shaped gazebo at Logan Park measures 22 1/2 degrees each exterior angle of a regular n go
    11·2 answers
  • What is -2(5) ? I need it really quick pls !
    13·2 answers
  • 10^6 times 10^5 as a power of ten - thanks !
    10·1 answer
  • Write the equation of the line that passes through the following points.<br> (3, 1) (1,7)
    7·1 answer
  • If a pack of M&amp;Ms contains 40 M&amp;Ms in class $1.20 what is the unit price
    6·1 answer
  • 1 3/4 divided by 1/2-1 1/2 to the 3rd
    9·1 answer
  • What is 34÷18? Explain or show your reasoning.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!