Answer:
c) The equation to find the price of each shrub is $53.50 = 4 p + $17.50
The cost of 1 shrub = p = $ 9.00
Step-by-step explanation:
The total number of shrubs purchased = 4
The price paid for potting soil = $17.50
The total bill of purchase = $53.50
Let us assume the cost of 1 shrub = $p
The total amount spent of 4 shrubs = 4 x ( The price of each shrub) = 4 p
TOTAL BILL = The amount paid for 4 shrubs + AMOUNT paid for SOIL
⇒ $53.50 = 4 p + $17.50
Now. solving for p, we get:
53.50 - 17.50 = 4 p
or, 3 6 = 4 p
or, p = 36/4 = 9
or, p = 9
Hence, the cost of each shrub = $9
Answer:
-4
Step-by-step explanation:
The line has a "rise" between the two points of -4 units for a "run" of +1 unit. The slope is the ratio ...
m = rise/run = -4/1 = -4.
The slope is -4.
_____
<em>Additional comment</em>
A "whole number" must be non-negative. Here, the slope is negative. If you're restricted to "a fraction or a whole number", then the appropriate answer is the fraction -4/1. We suspect that "integer" is meant where "whole number" is used.
1,500 children, and 320 adults
2X + 9100 - 5X = 6100
x = 1500 (children passes sold)
1820-1500 = 320 (adult)
Mark brainliest please
Answer:
y= -11/2x - 52
Step-by-step explanation:
m=-11/2 b=-52