1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gregori [183]
3 years ago
7

What is a word problem that involves division and would have a correct answer of 4/7?

Mathematics
1 answer:
snow_tiger [21]3 years ago
6 0
There were 4 pizza ordered for the party. The pizzas were divided between 7 different people. How much pizza would they each get?

To find this answer, you divide 4 by 7.

4 / 7 = 4 x 1/7 = 4 / 7
You might be interested in
At the store you can buy 11 oranges for 4.29. what would the cost of 17 oranges be ?
Iteru [2.4K]

Answer:

6.63

Step-by-step explanation:

Cost of 11 oranges = 4.29

Cost of 1 orange = 4.29/11 = 0.39

Cost of 17 oranges = 0.39*17 =  6.63

5 0
3 years ago
You are a contractor and charge $65 for a site visit plus an additional $15 per hour for each hour you spend working at the site
Katena32 [7]

Answer:

h = 59 hours

Step-by-step explanation:

Total earnings = fixed charge + variable charge

Fixed charge = $65

Variable charge = $15h

Where, h = number of hours

Total earnings = $950

Total earnings = fixed charge + variable charge

950 = 65 + 15h

Subtract 65 from both sides

950 - 65 = 65 + 15h - 65

885 = 15h

Divide both sides by 15

h = 885 / 15

= 59

h = 59 hours

6 0
3 years ago
Help me with this please
Reika [66]

Answer:

$2,459.21

Step-by-step explanation:

(see attached for reference)

recall that the formula for compound interest is:

A = P [ 1 + (r/n)^ (nt) ]

where,

A = Final amount ( we are asked to find this)

P = principal amount = given as $2,340

r = Annual Interest Rate = given as 5% = 0.05

n = number of times compounded in a year = 4 (compounded quarterly)

t= time = 1 year

Substituting the values into the equation,

A = P [ 1 + (r/n)^ (nt) ]

A = 2,340 [ 1 + (0.05/4)^ (4·1) ]

A = $2,459.21

6 0
3 years ago
Which describes this angle?
Arisa [49]

Answer:

Your answer would be the first option.

A right angle is 90 degrees

An obtuse angle is more than 90 degrees and that angle is more that 90 degrees

6 0
4 years ago
Can someone help me on this
Cerrena [4.2K]

Answer:

2x+h

Step-by-step explanation:

f(x+h) means that wherever there's an x in the function f(x) we plug in a x+h

we have

(x+h)²+9

Let's start with the numerator

(x+h)²+9-(x²+9)

Distribute the exponent

x²+2xh+h²+9-x²-9

Which gives us

2xh+h²

Divide the whole thing by h to give us

2x+h

4 0
3 years ago
Other questions:
  • I would like to know How to calculate ?
    15·1 answer
  • Simplify the expression: x^2+3x-28/x^2-7x+12. <br> Show your work.
    10·1 answer
  • Foston is directly between liberty and west Quall and is 4 inches from liberty on the map .how far is foston from west quall
    15·2 answers
  • Your bill at a restaurant is $35.00. There is an 8% meals tax (sales tax). How much is the tax? You want to leave a 20% tip. You
    11·1 answer
  • PLZ ANSWER, 8 POINTS
    6·2 answers
  • Help and explain how
    5·1 answer
  • Mghzmgzgmgzmgyzudul​
    12·2 answers
  • Jen is planning a trip to
    8·1 answer
  • 65.2345 x 103= can you please slove it for me! ​
    12·1 answer
  • There is a bag filled with 5 blue and 6 red marbles.
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!