Multiply the number by 100, making this one 115%
Answer:
$5
Step-by-step explanation:
To find the unit price, we have to divide the price, $25, by the number of units, 5.
= 5
So, the unit price is $5 per pound.
Good luck ^^
Answer:
<em>'Kilometers' is the most appropriate unit to measure this distance. </em>
Step-by-step explanation:
The distance between the baseball stadium and the airport is
centimeters.

Now, <u>10⁵ centimeters is equal to 1 kilometer</u>.
That means, 
So, 'Kilometers' is the most appropriate unit to measure this distance.
Answer: third option.
Step-by-step explanation:
By definition, a direct variation function has the form shown below:

Where k is a constant.
Then, knowing the given points, you can calculate k with the formula for calculate the slope of a line:

Substituting k into
, you obtain:

Answer:
20 according to me. I am sorry if I'm wrong