1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OverLord2011 [107]
2 years ago
13

"If the market price is​ $20, then to maximize profits this firm should produce" A. two units of output. B. zero units of output

. C. an output level of about four. D. one unit of output.
Business
1 answer:
klio [65]2 years ago
4 0

Answer: C. an output level of about four.

Explanation: In order to maximize profit, the firm should produce where its marginal revenue and marginal cost are equal. The firm's marginal cost of production is $20 for each unit. When the firm produces 4 units, its marginal revenue is $20. Thus, the firm should produce 4 units of output.

To find it, divide the total cost (TC) by the quantity the firm is producing (Q). Average cost (AC) or average total cost (ATC): the per-unit cost of output.

Output producer prices are the basic prices received by the producer exclusive of taxes on products, separately invoiced transport charges, and retail and wholesale margins.

You might be interested in
Giving away 100 for fun
Serggg [28]

Answer:

Explanation:

meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Production records show that there were 440 units in the beginning inventory, 30% complete, 1,440 units started, and 1,600 units
Nimfa-mama [501]

Answer and Explanation:

The computation is shown below:

a. The number of units processed is

= Beginning work in process units + completed and started units - transferred out units

= 440 units + 1,440 units - 1,600 units

= 280 units

b. The material cost per unit is

= Total cost ÷ equivalent units

where,

Total cost is

= Opening work in process + material cost

= $2,220 + $6,610

= $8,830

And, the equivalent units is

= Units transferred out + ending work in process

= 1,600 + 280

= 1,880

So, the material cost per unit is

= $8,830 ÷ 1,880 units

= $4.70

c. The conversion cost per unit is

= Total cost ÷ equivalent units

where,

Total cost is

= Opening work in process + labor cost + overhead cost

= $1,720 + $4,800 + $1,300

= $7,820

And, the equivalent units is

= Units transferred out + ending work in process × completion percentage

= 1,600 + 280 × 40%

= 1,712

So, the material cost per unit is

= $7,820 ÷ 1,712 units

= $4.57

8 0
3 years ago
To explain the analogous relationship between the trail and the hike to the plant and inventory Alex makes the following stateme
wariber [46]

Answer:

True

Explanation:

In industry, inventory buildups are cancelled with increased sales and marketing activities, which attract rewards and punishments.  This is why it is always a taboo to observe idle workers.  Idle workers cost the entity much in expenses.  Workers are employed based on productivity and profitability indexes.  There is no business entity that employs workers for the fun of employment.

5 0
3 years ago
When the price of summer tank tops falls and you buy more of them because they are relatively less expensive, this is calledA) t
svet-max [94.6K]

Answer:

The correct answer is A) the substitution effect

Explanation:

In other words, the substitution effect is when sales fall because the consumers change into cheaper alternatives when its price rises.

4 0
3 years ago
Chet Bowes owns his own landscaping business, including all the land on which the company grows its plants, and all the equipmen
aliya0001 [1]

Answer:

Inheritance

Explanation:

The above question highlights example of inheritance. Whenever the ownership of business is transferred from one generation to another, it can be taken as an example of inheritance in a capitalist system.

The same has happened in the above question as well. Chet Bowes who owned his own lanscapped business has now transferred the ownership to his son Josh who has recently taken charge, now it is very much clear from the question neither Josh built the company on his own now was hired on the basis of his capabilities, the transfer happened on the basis of his relationship with the owner of the company. The question shows an example of inheritance.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • If a firm has already paid an expense or is obligated to pay one in the future, regardless of whether a particular project is un
    9·1 answer
  • Why do you think you are required to take elective courses?
    10·1 answer
  • e Company incurs cost of $35.70 per unit, of which?19.94 is variable, to make a product that normally sells for $58.16. A foreig
    6·1 answer
  • Brian has just finished college. He wants to set up a small business to make and sell fireworks. He registers his company and ac
    5·2 answers
  • The owner of a bookstore in a college town notices that demand for certain textbooks peak during certain times of the year.She a
    13·1 answer
  • Assume that your total cost per unit to make a snack is $4.50. Your company is using a cost-plus pricing strategy and would like
    7·1 answer
  • PLEASE HELP QUICK!! 30 POINTS <3 What is a skill you could practice now that would be MOST likely to help you if you pursue a
    13·2 answers
  • Why is the national government proritis ing the rebuilding of KZN infrastucture destroyed by the 2021 July unrest and the recent
    12·1 answer
  • To use the _____ method, a company must maintain records of inventory and purchases at cost and at current selling price.
    15·1 answer
  • An insurable interest for the benefit of a purchaser under the ucc exists or can exist as soon as?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!