1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga55 [171]
4 years ago
10

A software package created by Navarro & Associates can be used for analyzing and designing three-sided guyed towers and thre

e- and four-sided self-supporting towers. A single- user license will cost $4000 per year. A site license has a one-time cost of $15,000. A structural engineering consulting company is trying to decide between the two alternatives: first, to buy one single-user license now and one each year for the next 4 years (which will provide 5 years of service), or second, to buy a site license now. Determine which strategy should be adopted at an interest rate of 12% per year for a 5-year planning period using present worth evaluation.
Business
1 answer:
Andru [333]4 years ago
3 0

Answer:

432.12

Explanation:

You might be interested in
Jorge purchased a copyright for use in his business in the current year. The purchase occurred on July 15th and the purchase pri
ZanzabumX [31]

Answer:

total amortization expense = $5400

so correct option is C) $5,400

Explanation:

given data

purchase price = $67,500

time period = 75 months

months  = 6th

to find out

total amortization expense

solution

we get here total amortization expense that is express as

total amortization expense = \frac{purchase\ price}{time\ period} ×months  ...............1

put her value we get

total amortization expense = \frac{67500}{75} × 6

total amortization expense = $5400

so correct option is C) $5,400

5 0
3 years ago
A company needs to locate three departments (X, Y, and Z) in the three areas (I, II, and III) of a new facility. They want to mi
dolphi86 [110]

Answer:

(A) $2,600

Explanation:

Please see attachment .

6 0
4 years ago
Ann Chovies, owner of the Perfect Pasta Pizza Parlor, uses 20 pounds of pepperoni each day in preparing pizzas. Order costs for
marysya [2.9K]

Answer: 40 pounds

Explanation:

Given the following :

Ordering cost = $10 / order

Carrying cost = 4 cents per pound per day

Cost of pepperoni = $3 per pound

Daily demand = 20 pounds

Order quantity = 80 pounds

Average inventory level at the time in which 80 pounds of pepperoni was ordered is given as

Average inventory level is given as :

Order quantity / 2

80 pounds / 2 = 40 pounds

6 0
3 years ago
Sales of blank______ began to increase in the early 1970s as many cigarette smokers apparently began to look for alternatives th
antiseptic1488 [7]

(.) Smokeless tobacco products.

<h3>How smoking cigarettes can cause lung cancer?</h3>

According to research, smoking results in cell alterations that lead to lung cancer. Numerous of the hundreds of compounds found in cigarette smoke are carcinogenic. Despite the fact that the human body can frequently detoxify and eliminate carcinogens, when it is unable to do so, residual carcinogens can cause the body's cells to mutate, occasionally resulting in the development of malignant cells. Healthy cells are able to recognize when to stop dividing because the normal cell healing process requires cells to divide continuously until all harm has been fixed. On the other hand, cells that have undergone malignant mutations lose the ability to know when to stop and will continue to divide and expand.

Not every cell mutation results in cancer. But the more smoke a person inhales, the more mutations they'll experience, and the more likely it is that one of those mutations will be malignant. As a result, the chance of developing cancer increases with the length and frequency of a person's smoking. Notably, despite the fact that carcinogens frequently harm lung cells, they can also enter the bloodstream and spread throughout the body, resulting in a variety of cancers.

To know more about cancer visit:-brainly.com/question/14945792

#SPJ4

4 0
1 year ago
Bagels and cream cheese are complementary goods. The price of flour, used to make bagels, has fallen. As a result, the equilibri
statuscvo [17]

Answer: When the price of the flour falls, the equilibrium price of the cream rises and the equilibrium quantity of the cream cheese also rises

Answer A is correct

Explanation:

if flour is cheaper, bagels are chepear so demand increases and both equilbrium price and equilibrium quantity rises

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The financial reporting (disclosure) system is based on the electronic data tagging language called
    5·1 answer
  • Tulip Corporation purchased equipment for $ 54 comma 000on January​ 1, 2017. On December​ 31, 2019, the equipment was sold for $
    9·1 answer
  • You have an outstanding student loan with required payments of $500 per month for the next four years. The interest rate on the
    11·1 answer
  • You are offered two jobs, one in Chicago paying $67,000 and one in Dallas paying $58,000. The price index in Chicago is 110.8, a
    9·1 answer
  • Higher income taxes cause a ____________ shift of the labor supply curve, which then produces __________ Real GDP. a. leftward;
    15·1 answer
  • The classical dichotomy refers to the separation of
    5·1 answer
  • In 2020, Sunland Corporation incurred research and development costs as follows: Materials and equipment $116000 Personnel 13600
    14·1 answer
  • Ruth Lewis is looking to invest in a three-year bond that makes semi-annual coupon payments at a rate of 5.825 percent. If these
    10·1 answer
  • Ned Douglas owns Ned’s Blankets. Ned asks you to explain how he should treat the following reconciling items when reconciling th
    6·1 answer
  • a building rents for $32 per square foot with an index of 1.6. the index increases to 1.9. what is the adjusted rental rate?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!