1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lostsunrise [7]
2 years ago
11

Simplify the ratio 42:105

Mathematics
1 answer:
Lynna [10]2 years ago
7 0

\frac{2}{5}
just find something to divide 42 and 105 by that is equal.
42 \div 21 = 2 \\  \\  \\ 105 \div 21 = 5 \\  \\  \\
add two numbers together in a fraction


\frac{2}{5}
hope this helped!
You might be interested in
Write the fraction 3663 in simplest form
dybincka [34]
HEY THERE.

THE CORRECT ANSWER IS 36/63 = 4/7 Hope this helps you
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If at a toy store, 2 board games cost $13.40, what is the unit price of a board game?
olganol [36]

Answer:

The unit price of a board game is $6.70

Step-by-step explanation:

1 board/2boards = x/13.4

Cross multiply:

13.4*1/2x

13.4/2x

x=6.7

Hope this helps plz hit the crown :D

7 0
2 years ago
Which compound inequality is represented by the graph?
lozanna [386]

Answer:

x < –4 or x ≥ 3

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
If the mean of 10 numbers is 45, what is their sum?
Yakvenalex [24]
55hhjgsgjhsfjbnjccdbgjhsdsghjkdss
6 0
3 years ago
In which number is the value of the 7 ten times the value of the 7 in the number 17,862
Vesna [10]

Answer:

Your answer would require a 7 in the hundreds place

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • A company sells desks for $155 each. To produce a batch of x desks, there is a cost of $83 per desk and a fixed or setup cost of
    14·1 answer
  • ANSWER THE 2 QUESTION IN 1 MINUTE AND YOU WILL BE THE BRAINLIEST! QUICK QUICK PLEASE!
    13·2 answers
  • How do you write an improper fraction
    10·2 answers
  • Find the difference of 18.6 and 5.24.*​
    8·1 answer
  • Help Please i'm begging for help!!!!!!!!
    5·1 answer
  • Keri is making a doll clothes for a holiday craft show. The wholesale cost of the materials for one outfit is $9.38. If she sell
    15·1 answer
  • Suppose you went to a carnival. the price in was $6, and you paid $0.50 to get on each ride. if you went to the carnival and rod
    13·2 answers
  • Write a similarity statement relating the three triangles in the diagram
    7·1 answer
  • The length of a rectangle is 3 1/6 cm longer than the width. The perimeter of the rectangle is 15 1/3 cm. What are the width and
    6·1 answer
  • Which inequality is equivalent to 3+4/x&gt;_x+2/x
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!