Hello!
To solve this, find the cost of a single light bulb first, by dividing 9 / 5.
9 / 5 ==> 1.80
One light bulb is $1.80
Now, multiply 1.80 by 7.
1.80 * 7 = 12.6
7 light bulbs cost $12.6
Hope this helps! ☺♥
Answer:
B and E
Step-by-step explanation:
Answer:
(- 1, 1 )
Step-by-step explanation:
Given the 2 equations
2x - y = - 3 → (1)
x + y = 0 → (2)
Adding the 2 equations term by term will eliminate the term in y, that is
3x = - 3 ( divide both sides by 3 )
x = - 1
Substitute x = - 1 into either of the 2 equations and solve for y
Substituting into (2)
- 1 + y = 0 ( add 1 to both sides )
y = 1
Solution is (- 1, 1 )