1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pochemuha
3 years ago
10

Choose the number that has the digit 5 with value thats is 10 times less than the value of the digit 5 in This number is 54,271

Mathematics
1 answer:
kondaur [170]3 years ago
8 0
54,271 is the answer
You might be interested in
Which is the better buy, 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07?
wel
Let us take the case of 7 pounds for $8.47 first.
7 pounds of a product costs = 8.47 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (8.47/7) dollars
                                                             = 1.21 dollars
Now let us take the case of 9 pounds for $11.07
9 pounds of a product costs = 11.07 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (11.07/9) pounds
                                                             = 1.23 dollars
So from the above deductions we can see that 9 pounds for $11.07 is a better buy than 7 pounds for $8.47. I hope the procedure is clear enough for you to understand. In future you can use this method for solving similar problems.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A benefit of earning an hourly wage instead of a salary is
musickatia [10]

Answer:

B. if you produce more items, you are paid more

Step-by-step explanation:

Hourly wages are significantly less paid wages than salary, however, hourly wages are benefit for those worker who are getting higher hourly wages and they are doing consistent overtime work. As Hourly wages are paid on the number of hours worker work, where number hours and production matter a lot for getting higher wages, however, salary are paid even for non working hours. Hourly wages are beneficial for employer in terms of cost of worker and productivity.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
a recipe for 1 handmade pizza calls for 2 1/2 cups all purpose flour. Showing your work below, how many cups of all purpose flou
KatRina [158]
You need to use the cross product method to find your answer :

1 pizza = 2 ½ cups
3 pizzas = × cups

((2 ½) • 3) ÷ 1 = × cups

7 ½ ÷ 1 = × cups

7 ½ = × cups

⇨ So your answer is: You would need to use 7 ½ cups of flour to make 3 handmade pizzas!

There you go. I really hope this helped, if there’s anything just let me know! ☻
3 0
3 years ago
Thaddeus models the number of hours of daylight in his town as
AfilCa [17]

Option (A) :  least: 10 hours; greatest: 14 hours

The function f(x) = sin x has all real numbers in its domain, but its range is

−1 ≤ sin x ≤ 1.

How to solve such range questions?

Such questions in which every term is in addition and its range is asked is simplest ones to solve if we know the range of each of term. This can be seen from this question

Given: d(t) = 2sin(xt) + 12

=  −1 ≤ sin (xt) ≤ 1.

=  −2≤ 2 sin (xt) ≤ 2.

=  10 ≤ 2sin (xt) + 12 ≤ 14

=   10 ≤d(t) ≤ 14

Thus  least: 10 hours; greatest: 14 hours

Learn more about range of trigonometric ratios here :

brainly.com/question/14304883

#SPJ4

6 0
2 years ago
1. Determine if the two expressions are equivalent and explain your reasoning.
Elena-2011 [213]
1. Yes because of the constant and coefficient if you add it. Like the answer is 5m +4.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The opera house sells an average of 1700 tickets per night when the price of each ticket is 25$ an employee of the opera house n
    13·1 answer
  • The grass in Jamie's yard grew 16 centimeters in 10 days. It was growing at a constant rate. How many days did it take the grass
    10·2 answers
  • About 42% of a paint mix is white. A painter orders 18 gallons of paint mix. How much of it is white
    9·1 answer
  • The total surface area of a cylinder is 690.8. Its diameter is 10 inches. What is it’s height?
    12·1 answer
  • Can someone help?<br> Question above.<br> Thank you!
    12·2 answers
  • Work out size of angle x
    9·2 answers
  • What is the approximate area of the shaded region?
    12·1 answer
  • Hurry ASAP!!!!!! I really need help the first person to answer gets marked as brainliest
    12·1 answer
  • QUESTION 8 of 10: You have a gross lease of $1,000 per month. Taxes and maintenance total $500 per month. What is your total ren
    12·1 answer
  • 9. Jack is learning to save, spend, and give his money away to charities. He has determined to give 10% of his summer job earnin
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!