1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BlackZzzverrR [31]
3 years ago
7

There is 5/6 of an apple pie, tomorrow Victor will eat 1/6 of the pie left. How much of the whole pie will be left after he eat

he eats tomorrow?
Mathematics
1 answer:
Alexeev081 [22]3 years ago
6 0
2/3 of the pie will be left
You might be interested in
the average adult horse needs 2/5 bale of hay each day to me dietary recommends. Oh horse farm has 44 bales of hay. How many hor
Ostrovityanka [42]
110 horses can be found in one day with 44 bales of hay.  If each horse needs 2/5 bales of hay each day, just convert 2/5 into a decimal (0.4) and divide 44 by 0.4 to get 110.  (That's a lot of horses!)
4 0
3 years ago
If the diameter of an entire coconut is 5 inches, and the coconut meat is 1 inch thick.
Arturiano [62]

Answer:

V=33.51in^3

Step-by-step explanation:

5inch-1 in

=4inch

divide by 2 because the problem gives diameter, not radius. (radius is half of diameter)

The space inside is a sphere so it will be

V=4/3πr^3

V=4/3*pi*(2)^3

V=33.51 inch cubed

6 0
3 years ago
What is the unit rate of $1.12 for 8.2 ounces?
pashok25 [27]

That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)

First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659

Hope this helped!

3 0
4 years ago
PLEASEE SHOW WORK ON ALL (except #3 but also answer :D) 10 POINTS EACH QUESTION SO 50 POINTS + BRAINLY
Phantasy [73]
Grade level is this??
6 0
3 years ago
Find the value of x in the figure<br><br> A: 205°.<br> B: 65°.<br> C: 115°.<br> D: 155°.
Lemur [1.5K]

The answer is [B]: 65°

Connexus??

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • During a carpet sale, a carpet company sold $6,792 worth of carpet. If they sold 849 square yards of carpet, what was the averag
    9·1 answer
  • Leena walked 2/3of mile.What is2/3written as a sum of unit fractions with a denominator of 9?
    6·2 answers
  • The table shows a linear function.
    13·2 answers
  • 12. The sum of four consecutive numbers in A.P. is 32 and the ratio of the product of the first and last terms to the product of
    11·1 answer
  • I’m a bit confused as to how many boxes come with the T-shirt’s, and because each T-shirt is $10.00 then it will be $80.00? But
    5·2 answers
  • What is the area of the composite figure?<br> 10 POINTS WILL GIVE BRAINLIEST
    10·2 answers
  • Y = 8600(0.96) given the following exponential function identify wether the change represents growth or decay,and determine the
    5·1 answer
  • Which expression is equal to 6/7?
    10·2 answers
  • Give an example of a negative integer then give its opposite
    10·1 answer
  • What was the primary goal of mine workers’ strikes? A. to stop poor pay and dangerous working conditions B. to open new land to
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!