Answer:
2 1/25 or 2.04
Step-by-step explanation:
8 ^ 1/3 + 5 ^ (-2)
Rewriting
(2^3) ^ 1/3 + 1/5 ^2
2 + 1/25
2 1/25
2.04
Answer:

Step-by-step explanation:

Answer:
The x variable represents the number of days or the daily rental fee.
Find the unit rate.
39/6 = 6.5
$6.50 an hour
multiply this by ten to find the cost for 10 hours
$6.5 x 10 = $65
she will earn $65 in ten hours.
hope this helps! :D
Given:
The different relations in the options.
To find:
The relation which represents a function.
Solution:
A relation is called a function if there exist a unique output (y-value) for each input (x-value).
In option A, there exist two outputs y=7 and y=1 for a single input x=-1. So, this is not a function.
In option B, there exist two outputs y=-5 and y=2 for a single input x=-1. So, this is not a function.
In option C, there exist two outputs y=2 and y=4 for a single input x=3. So, this is not a function.
In option D, there exist only one value of y for each x. So, this is a function.
Therefore, the correct option is D.