1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tom [10]
2 years ago
10

What is 5 2/5 subtract 2 1/15?

Mathematics
2 answers:
STatiana [176]2 years ago
7 0
5 2/5 would be converted to 5 6/15. you would then subtract the numerators and the whole numbers, giving you 3 5/15, which simplifies to 3 1/5
Ostrovityanka [42]2 years ago
7 0
The answer is: 1 and 1/3

5 2/5- 2 1/15

To get the answer, we first must make both denominations the same
(Denominators are the numbers at the bottom of the fraction)

To do this we can multiply 2/5 times 3/3 in order to have the number be equal to it’s original value.
It would now look like this:

6/15

We then just combine it to the remaining numbers. The problem should look like this:

5 6/15- 2 1/15=

3 1/3
You might be interested in
A number that uses place value and a decimal point to show part of a whole
lukranit [14]
732.4 because just put in a decimal before a # and then do place value to a whole #.
3 0
3 years ago
Please help!!! will mark brainliest
Oksanka [162]
We need the full picture, you cut off the bottom part which is the most important part..
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Tisha orders a carpet for a room that measures 270 square feet. The salesman says the carpet costs $12.00 per square yard. He ex
Tomtit [17]

Answer:

What error did the salesman make?

The salesman made an error when convert 270 square feet to yards.

What should be the actual cost of the carpet?

The actual cost of the carpet is $360

Step-by-step explanation:

From the question, we are told that:Tisha orders a carpet for a room that measures 270 square feet.

This means the room needs 270 square feet of carpet

But from the question, we know that the carpet is sold in square yards

We convert square feet to square yards

For our conversion rates

3 ft = 1 yard

9 ft² = 1 square yards(yd²)

270 ft² = x

Cross Multiply

9 ft² × x = 270ft² × 1 yd²

x yd²= 270ft² × 1 yd²/9 ft²

x = 30 yd²

Hence, 270ft² = 30yd²

Cost of carpet =

1 yd² = $12.00

30 yd² =

Cross Multiply

= 30 × $12.00

= $360.00

The actual cost of the carpet is $360

What error did the salesman make?

The salesman made an error when convert 270 square feet to square yards.

He said 270 square feet = 90 square yards

But he was wrong.

270 square feet = 30 square yards.

What should be the actual cost of the carpet?

The actual cost of the carpet is $360

3 0
3 years ago
Find each percentage of 75 explain your reasoning 1.what Is 10%of 75% 2. What is 1% of 75%
kozerog [31]
1. 7.5 because Y/75 X 10/100 = 750 /100 = 7.5
2. .75 because Y/75 X 1/100 = 75/100 = .75
4 0
3 years ago
PLEASE SOLVE AND CHECK. SHOW COMPLETE SOLUTION
Alex17521 [72]

<u>Solution</u><u>:</u>

\sqrt{4x + 13}  = x + 2

  • First square both sides.

=  > ( \sqrt{4x + 13} ) ^{2}  = (x + 2) ^{2}

  • Now, square root and square gets cancel out in the LHS. And in the RHS, apply the identity: (a + b)² = a² + 2ab + b².

=  > 4x + 13 =  {(x)}^{2}  + 2 \times x \times 2 + (2) ^{2} \\  =  > 4x + 13 =  {x}^{2}   + 4x + 4

  • Now, transpose 4x and 4 to LHS.

=  > 4x - 4x + 13 - 4 =  {x}^{2}  \\

  • Now, do the addition and subtraction.

=  >  {x}^{2}  = 9 \\  =  >  x =  \sqrt{9}  \\  =  > x = ±3

<u>Answer</u><u>:</u>

<u>x </u><u>=</u><u> </u><u>±</u><u> </u><u>3</u>

Hope you could understand.

If you have any query, feel free to ask.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • The soccer team in the American football team are sharing the field for practice today the soccer team meets for practice every
    10·1 answer
  • What's the answer please help
    14·1 answer
  • The total cost of attending an AHS football game can be presented by the equation C= 5t, where C is the total cost and t is the
    12·1 answer
  • What’s the answer I don’t get it and hopefully you can help me. Like I need the answer now
    13·1 answer
  • On Black Friday, Mason bought a pair of headphones on sale for 40% off the original price. If the original price was $36.80, how
    12·1 answer
  • Please I need help with this quiz really need your help
    15·1 answer
  • Chapter 6 Introduction to Variables and Evaluating Expression
    7·1 answer
  • Find the unit rate.<br><br> $4.80 for 6 cans<br><br> The unit rate is $<br> per can.
    5·2 answers
  • For each table, determine whether it shows that x and y are proportional. If x and y are proportional, fill in the blank with nu
    14·1 answer
  • Element X decays radioactively with a half life of 7 minutes. If there are 980 grams of Element X, how long, to the nearest tent
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!