1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PSYCHO15rus [73]
3 years ago
9

6/15 of the students do not ride the bus to school. Of these 5/9 walk to school. How many walk to school

Mathematics
1 answer:
Zolol [24]3 years ago
6 0
The answer would be 18/25
You might be interested in
I’m having trouble with this
lara [203]

Answer:

24 or 25, because of the max height it can reach on the graph, its reaching the maximum height it can go

-

8 0
2 years ago
Write 560% as a decimal and as a mixed number
vekshin1
560% as a decimal = 5.6
(move the decimal points 2 spaces to the left.)

560% as a mixed number = 5 3/5
(divide 560 by 100; 100 goes into 560 5 times so 5 will be your whole number and since you have 60 left you divide 60 by 100; 60/100 can be reduced to 3/5 if you divide the numerator and the denominator by 20)

hope this helps :)
8 0
3 years ago
A train ticket cost $14 .Don paid with $20 bill .How much money should he get back
Crazy boy [7]

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

$20-$14=$6

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the width of a rectangle with length 14cm and area 161 cm^2
Inessa05 [86]

Answer:

Step-by-step explanation:

The area of a rectangle can be found with the formula A = l*w, where l is the length of the rectangle and w is the width.

From the given problem statement, we know that l = 14 and A = 161, so we can fill in those values in the formula anbd solve for w to get the width:

A = l*w

161 = 14w

Divide both sides by 14 to isolate w by itself:

\frac{161}{14} = \frac{14w}{14}

w = 11.5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP!!! I NEED HELP!!!!!!
Oliga [24]

Answer:

0.0365 pounds per dollar

$2.79 per pound

$2.79 per pound is typically used

Step-by-step explanation:

13.95/5 = $2.79 per pound

5/13.95 = 0.0365 pounds per dollar

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Plz help. Having trouble. Numbers 5 and 6
    7·1 answer
  • Please only say something if you really know it
    8·1 answer
  • Please help me solve this?
    5·1 answer
  • What does > mean. Greater than or less than.
    5·1 answer
  • Which situation cannot be represented by the equation 15 + x = 25?
    11·1 answer
  • Which symbols correctly relate the two numbers?
    14·1 answer
  • How to find the radius of a circle when only the area is known?
    6·2 answers
  • Help my math please<br>please ​
    11·2 answers
  • The line plot shows the number of letters in the last name of 12 children.
    9·1 answer
  • Find the rate of change of the linear function shown in the graph. Then find the initial value.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!