1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PSYCHO15rus [73]
3 years ago
9

6/15 of the students do not ride the bus to school. Of these 5/9 walk to school. How many walk to school

Mathematics
1 answer:
Zolol [24]3 years ago
6 0
The answer would be 18/25
You might be interested in
Pls help extra points and mark brainlist
MissTica

Answer:

20 + 35x

Step-by-step explanation:

We have the expression 5(4 + 7x) and are asked to distrbute it.

When distributing, it's very simple, all you have to do is multiply the number outside the parenthesis with the numbers inside the parenthesis.

Therefore :

(5(4) + 5(7x))

20 + 35x

6 0
3 years ago
To get from her home to a friend's house, Georgia must go past a school, then a post office.
Nataliya [291]
The time it takes for a certain object or person, in this case Georgia, to travel from one place to another is the quotient of the distance and speed. Such that the given above can be best represented by the equation below,     
                42 minutes = (7/8 + 5/6 + x) / 1/18
The value of x from the equation is approximately 0.625 miles. 
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone please tell me if these are correct?
iragen [17]
Number one is correct and so is two
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help plzzzzzzzzzzzzzz
kobusy [5.1K]

Answer:

y=8x-3

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
(6+8)^2=6^2+8^2 statement true
ddd [48]

this is false

(6+8)^2= 196

6^2+8^2=100

They are not equal so this is a false statement

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A vet weighs two puppies. The small puppy weighs 4 2/3 pounds. The large puppy weighs 4 2/3 times as much as the small puppy. Ho
    12·1 answer
  • Whats the square root of 52 rounded to the nearest tenth
    12·2 answers
  • You use 6 6 gallons of water on 20 plants in your garden. At that rate, how much water will it take to water 30 plants?
    8·1 answer
  • 6 less than twice a number is 12
    10·2 answers
  • At the store you can buy 11 oranges for 4.29. what would the cost of 17 oranges be ?
    9·1 answer
  • What quadrilateral has the same attributes as a rectangle
    7·1 answer
  • Problem Osvoldo has a goal of getting at least 30% of his grams of carbohydrates each day from whole grains. Today, he ate 220 g
    10·2 answers
  • If 24 chairs cost a total of $312.00. What is the unit price for each chair?
    7·2 answers
  • WILL GIBE BRAINLIEST ASAP
    15·2 answers
  • -5.5x0.021 i need help someone tell me how to anwser it please step by step
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!