1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ss7ja [257]
3 years ago
10

Madison had $187.56 in her checking account. She deposited $49.73 and then used her debit card to spend $18.65. What is Madison'

s new account balance?
Mathematics
2 answers:
masha68 [24]3 years ago
4 0
First you would find the sum of 187.56 and 49.73 which is 237.29 then you subtract this number from 18.65 which is 218.64 that's your answer
agasfer [191]3 years ago
3 0
The answer is 218.64$.
You might be interested in
An artist can paint 4 paintings in 2 hours. What is the artist’s unit rate?
RUDIKE [14]

Answer: if we divide the numerator and denominator by two, we get that he can paint two paintings in one hour. His unit rate is 2:1.

4:2 divide by two to make the denominator 1

2:1 solution has 1 in the denominator

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Find all the roots of the equation x4 - 2x3 + 14x2 - 18x + 45 = 0 given that 1 + 2i is one of its roots.
patriot [66]
Asked and answered elsewhere.
brainly.com/question/10192511


Knowing that 1+2i is a root, you also know that 1-2i is a root, so one quadratic factor is
   (x -1)² -(2i)² = x^2 -2x +5

Long division of the given polynomial by this quadratic gives a quotient of 
  x² +9
which has roots ±3i.

Then all the roots are {-3i, 3i, 1-2i, 1+2i}.
7 0
3 years ago
The image of (6. – 9) after a dilation with respect to the origin is (4,-6). What is the scale factor
qaws [65]

Answer:2/3 or .666666

Step-by-step explanation:

The dilation is a contraction

3 0
3 years ago
There are four erasers but only three pencils write the ratio of erasers to pencils
iris [78.8K]
4:3
4 to 3
4/3
I wrote all the three ways
3 0
3 years ago
The sale price of a laptop bag is $35.00. This is 80% of the original price.
Marrrta [24]

Answer:

43.75 was the original price of the laptop bag

Step-by-step explanation:

according to question

X of 80% = 35

X x 80/100 = 35

X = (35x 100)/80

X = 43.75 dollars

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 3 pizzas for $ 16.50 what is the unit rate for one pizza
    14·2 answers
  • Test yourself 2
    10·2 answers
  • What's the answer to -6<21
    5·1 answer
  • 3. Armen los siguientes prismas a partir de los que construyeron con su material recor
    7·1 answer
  • . The ratio of a model car to the real car is 2:55. If the real car is 165 inches
    9·1 answer
  • I need help with this now pls!!
    13·1 answer
  • At the bright-as-day light bulb factory, 5 out of each 136 bulbs produced are defective. If the daily production is 2720 bulbs,
    15·1 answer
  • Aisha and some friends are going to the movies. At the theater, they sell a bag of
    7·1 answer
  • Lizettita I’m trying to find y help
    6·1 answer
  • I NEED HELP Which table represents a function?хуA0 4142535x yXolo4B115U AUОсху26374849ху565 | 7D
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!