This is an example of negative environmental impact of human activities. Nick's factory should be closed immediately. He is destroying a very important ecosystem for the community.
Answer:
total output.
Explanation:
for example, a company manufactures 10,000 units of A. Its total variable costs are $50,000, and its total fixed costs are $25,000.
The average variable cost = $50,000 / 10,000 = $5 per unit of A
The average fixed cost = $25,000 / 10,000 = $2.50 per unit of A
The average total cost = $75,000 / 10,000 = $7.50 per unit of A
Answer:
See Explanation
Explanation:
Given
The histogram
Required
The class width
The question is poorly formatted, as the histogram cannot be read. So, I will answer your question with the attached histogram
The class width is:

Using the first class, as reference:


So, the class width is:


C because when you want something less they make it cheaper hoping you’ll want it more. McDonald’s coffee is cheaper then Starbucks making it a bargain and poor people want it
Answer:
None of the option is correct.
Explanation:
Principle of comparative advantage states that a country has a comparative advantage in producing a certain goods if the opportunity cost of producing those goods is lower than the other country. A country is exporting a commodity in which it has a comparative advantage and importing a commodity in which it has a comparative disadvantage.