Equation 1) 4x + 2y = 8
Equation 2) 16x - y = 14
Multiply all of equation 2 by 2.
2) 2(16x - y = 14)
2) 32x - 2y = 28
1) 4x + 2y = 8
Add equations together.
36x = 36
Divide both sides by 36.
x = 1
Plug in 1 for x in the first equation.
4x + 2y = 8
4(1) + 2y = 8
4 + 2y = 8
Subtract 4 from both sides.
2y = 8 - 4
2y = 4
Divide both sides by 2.
y = 4/2
y = 2
So, x = 1, y = 2
~Hope I helped!~
Answer:
1. 9
2. -3
Step-by-step explanation:
divide total cost by length:
0.76 / 3ft = 0.2533 cents per foot
rounded to nearest cent = 0.25 cents per foot
3 multiplied by 4 is 12
<span>3 multiplied by 8 is 24
</span><span>that is how the photos are split 4:8</span>