1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wolverine [178]
2 years ago
13

Arnie's service station has to follow specific regulations on the disposal of used tires and motor oil. Which government agency

most likely enforces those regulations?
Environmental Protection Agency

National Highway Traffic Safety Administration

Consumer Product Safety Commission

Food and Drug Administration
Business
1 answer:
GREYUIT [131]2 years ago
5 0

The correct answer is a. The environmental protection agency. Hope this helps:) please mark BRAINLIEST!

You might be interested in
​A-Plus Appliances sells dishwashers with a​ four-year warranty. In​ 2019, sales revenue for dishwashers is​ $94,000. The compan
Elan Coil [88]

Answer:

$4230 is the correct answer to the given question .

Explanation:

As Mention in the question the sales revenue to the dishwashers = $94,000

Also the company estimated  warranty expense cost is =4.5% of revenues,

Now the estimated warranty payable can be determined by the following formula  

Annual\  sales\  revenue\ for \ the \  dishwashers\ * warranty\  expense\  revenues.

 = \ 94000\ * \ 4.5\ % \ of \  revenues

== $4230

                                             

6 0
2 years ago
The annual depreciation taken on a vehicle totals $4,400. The vehicle has been in service for three full years and the adjusting
KonstantinChe [14]

Answer:

Depreciation expense =  $4,400

Accumulated depreciation = $13,200

Explanation:

Depreciation: The depreciation is the amount which decreases the value of the asset. It can be by obsolescence, usage, tear and wear, etc.

The annual depreciation is given i.e. $4,400 which will be charged in depreciation expense whereas the accumulated depreciation would be equal to

=  Annual Depreciation × useful life

= $4,400 × 3

= $13,200

5 0
3 years ago
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
question content area if $354,000 of 10% bonds are issued at 95, the amount of cash received from the sale is
Ludmilka [50]

The amount of cash received from the sale is calculated to be $336,300.

The amount of cash received from the sale of bonds can be calculated by using the following formula;

Cash received = Face value of bond × Bond quote

Since $354,000 of 10% bonds are issued at 95 in this case, therefore we substitute the values in the equation to determine the amount of cash received from the sale as follows;

Cash received = $354,000 × (95 / 100)

Cash received = $354,000 × 0.95

Cash received = $336,300

Therefore $336,300 cash is received from the sale if $354,000 of 10% bonds are issued at 95

To learn more about bonds; click here:

brainly.com/question/14442962

#SPJ4

3 0
10 months ago
Ayayai Corp. had the following inventory transactions occur during 2022: Units Cost/unit Feb. 1, 2022 Purchase 102 $42 Mar. 14,
Dominik [7]

Answer:

Income after tax = $1666

Explanation:

LIFO (Last-In-First-Out) is a method of inventory valuation where the goods that are received last are used first. In other words, the latest stock is used first. This is common for bulky inventory, stacked one on top of another.

In order to obtain the after-tax income, both the gross profit and income before tax are required. To obtain gross profit, we require the cost of goods sold information. The inventory information is as follows:

Feb 1 : Purchases : 102 units x $42 = $4284

Mar 14 : Purchases : 175 units x $44 = $7700

May 1 : Purchases : 124 units x $46 = $5704

288 units were sold

The COGS would be:

124 x $46 = $5704

164 x $44 = $7216

Thus COGS : $5704 + $7216 = $12920

Gross profit : Sales - COGS

Sales : $59 x 288 = $16992

Gross Profit = $16992 - $12920 = $4072

Income before tax : Gross Profit - Expenses

Operating expenses : $1692

Income before tax = $4072 - $1692 = $2380

Income after tax : Income before tax - (tax rate x income before tax)

Tax rate : 30%

Income after tax = $2380 - ($2380 x 30%) = $1666

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Copywriters can correlate the visual and headline to the _____ step of the creative pyramid.
    12·1 answer
  • Builtrite has two bond issues outstanding(sold two separate groups of bonds over the years). One issue has a 7 year maturity and
    8·1 answer
  • Eastman Kodak reported that the cost of its PPE on December 31, 2010 was $6,805 million. On January 1, 2010, it had been $7,327
    8·1 answer
  • This model focuses on the practitioner as the agent of the occupational environment,
    10·1 answer
  • At the beginning of the year an investor purchased 100 shares of common stock from ABC Corporation at $10 per share. During the
    12·1 answer
  • Both normal and special cause variation add to project cost and need to be considered by project managers
    8·1 answer
  • The alcoholic beverages in a private club are:
    8·1 answer
  • Gross domestic product (GDP) may be calculated as the sum of ______. Multiple choice question. exports and imports only consumer
    9·1 answer
  • essay question business studies describe the following economic issues hiv and aids piracy strikes porverty​
    14·1 answer
  • Describe what lilius, worline, dutton, kanov, and maitlus (2011) found about how the collective capacity for compassion was deve
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!