1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
melamori03 [73]
3 years ago
15

For which of these functions does the function value change at a constant rate per unit change in x? Explain.

Mathematics
1 answer:
NNADVOKAT [17]3 years ago
4 0

Answer:

The function r(x) represents a constant rate per unit change in x.

Step-by-step explanation:

This is because when you increase in 2, it goes from 37 to 25, a decrease in 12, then when the x goes from 2 to 3, then it has to drop down by 6, or else it won't be linear. It does. 25-6 is 19. Then it goes from 3 to 5, meaning it has an increase of 2 in x, meaning it has to drop down in 12 to be linear, It does. 19-12 is 7. So it is linear, meaning it has a constant rate per unit change in x.

You might be interested in
A. 6<br> B. 2<br> C. 0.4<br> D. -6
Strike441 [17]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

Hope thats the correct answer.

6 0
3 years ago
Consider a pattern that begins with 180 and each consecutive number is 19 less than the previous term. What are the first five t
Lynna [10]
C is the correct answer. Hope that helped.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sally’s father baked 8 cookies. Sally and 4 friends (5 people total) decide to share the cookies equally. How much will each per
MariettaO [177]
Each person will get 1.6 parts of the cookies or 1 3/5 cookie. 
You do 8/5=1.6
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help! I don’t know how to make the square roots equal to each other but I understand the other steps... kind of.
katovenus [111]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Can somebody help me please ?? :) Thank u if u do
Lorico [155]
SF = 9/18 = 1/2 or 0.5

answer
1/2 or 0.5
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Using the coordinates of two points (84, 80) and (74, 65), determine the slope of the line of best fit.
    12·2 answers
  • Suzanne bought 50 apples at the apple orchard. She bought 4 times as many red apples as green apples. How many more red apples t
    11·1 answer
  • 3 tons of rocks cost $4,740.00. What is the price per pound?
    13·2 answers
  • 3km:500m in lowest terms
    12·1 answer
  • HeLP im so bad at math oof
    14·1 answer
  • The transport of a substance across a capillary wall in lung physiology has been modeled by the differential equation dh/dt=(-R/
    6·1 answer
  • Zachary is planning to send a video game to each of his two brothers. If he buys the same game for both brothers and pays $5.25
    11·1 answer
  • How many triangles are inside a heptagon?<br><br> 3<br> 5<br> 2<br> 4
    5·2 answers
  • (GIVING BRAINLYIST) What is 5 2/3 x 3/4?
    5·1 answer
  • There are twice as many girls as boys in Mr. Terpathi’s 7th grade math class. Each of the girls gave him an oatmeal cookie, and
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!