1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OverLord2011 [107]
4 years ago
12

Please help me. will mark brainliest. what is the answer?

Mathematics
1 answer:
VARVARA [1.3K]4 years ago
3 0

Answer:

A ) y=-1/2x+2

Step-by-step explanation:

since the equation is y=2x+4 and the points are (-2,3) and the line is perpendicular to that equation

y=-1/2x+b

enter the point (-2,3)

3=1+b

b=2

so

y=-1/2x+2

You might be interested in
F(x)= 2lxl? (graphing absolute values) I'm a little confused.
Vesnalui [34]
I see. Imagine you have f(x)=|x|. It's a V shaped graph.

Now if f(x)=|x|, 2f(x)=2|x|.

Graph Transformation Rule:

af(x), multiply y-coordinates by a.

*Ultimately, you'd still have a V shaped graph in 2f(x)=2|x|, but the y values of all the coordinates in f(x)=|x| would have to be multiplied by 2 giving you 2f(x)=2|x|.
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
A shirt was originally priced at $30. The store is having a 5% off sale. How much will you pay for the shirt after the discount
pishuonlain [190]

Answer:

$28.50

Step-by-step explanation:

multiply 30 by 5 then divide by 100 and subtract the answer by 30

30×5=150

150÷100=1.5

30-1.5=28.50

8 0
4 years ago
Which of the following systems of inequalities represent the graph?
Oduvanchick [21]
The answer to your question is 2 and 4.
8 0
4 years ago
PLEASE HELPP!
r-ruslan [8.4K]

Answer:

$1.25

September

$30

Step-by-step explanation:

Let's take this a step a time.

First we need to find how much the price of the flowers were in September.

We know that each flower cost $1.50 on October.

The October price was a 20% increase of the September price.

To calculate for the price of the flowers on September, we can solve it like this:

Let x = Price during September

1.2x = 1.50

We used 1.2 because the price of $1.50 is 120% of the original price.

Now we divide both sides by 1.2 to find x.

\dfrac{1.2x}{1.2}=\dfrac{1.5}{1.2}

x = 1.25

The price of the flowers during September was $1.25 each.

Now the 7th grade class earned 40% of the selling price of each flower.

40% = 0.40

To find how much they made on each month, we simply multiply the percentage to the price and the number of flowers sold.

September = 0.40 x 1.25 x 900

September = 0.5 x 900

September = $450

Now for October.

October = 0.40 x 1.50 x 700

October = 0.6 x 700

October = $420

The 7th Graders earned more on September.

They earned $30 more on September than October.

5 0
3 years ago
Can y’all answer the question for me please thank you
Bingel [31]

Answer: 544 ft²

Step-by-step explanation: 17*32=544 and ft*ft=ft² so it is 544 ft²

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the missing number: 40, 61, 85, ?, 142
    15·2 answers
  • What should you do when solving consecutive integer problems
    8·1 answer
  • What is the molar mass dinitrogen monoxide?
    15·1 answer
  • I WILL MARK BRAINLIEST IF CORRECT!
    6·2 answers
  • Solve for c:<br>c / 3 equals 30 / 5<br>show your work and apply the correct order of operation ​
    5·2 answers
  • the sum of three numbers is 128.The third number is 10 more than the first .The second number 4 times the third number. what are
    12·1 answer
  • A tree grows at a rate of 4 feet per year. Which graph has a slope that best represents this rate?
    7·1 answer
  • PLEASE HELP! much appreciated :D<br><br> Find the value of x.
    15·1 answer
  • Someone pls answer #3 and 4<br> Will reward brainliest to the first most accurate answer ASAP.
    10·1 answer
  • Which of these is a unit of density?<br> km/m<br> kg/m?<br> kg/m<br> kg/m
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!