1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
m_a_m_a [10]
3 years ago
11

ASAP NEED HELP!!!! ∩ω∩ Michael has $15 and wants to buy a combination of school lunches to feed at least three classmates. A san

dwich costs $2, and hot lunch costs $3. This system of inequalities models the scenario: 2x + 3y ≤ 15 x + y ≥ 3 Part A: Describe the graph of the system of inequalities, including shading and the types of lines graphed. Provide a description of the solution set. (4 points) Part B: Is the point (5, 1) included in the solution area for the system? Justify your answer mathematically. (3 points) Part C: Choose a point in the solution set and interpret what it means in terms of the real-world context. (3 points)

Mathematics
1 answer:
Nikitich [7]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

A. The first inequality is graphed as a shaded area below the solid line with x-and y-intercepts of 7.5 and 5, respectively. The second inequality is graphed as a shaded area above the solid line with x- and y-intercepts of 3.

The solution set is the set of integer-valued grid points one or between the lines.

__

B. The point (5, 1) is included in the solution area. Mathematically, it can be shown to satisfy the two inequalities:

  2(5) +3(1) ≤ 15   ⇒   13 ≤ 15   True

  (5) +(1) ≥ 3   ⇒   6 ≥ 3   True

__

C. The point (5, 1) is in the solution set. It means Michael can purchase 5 sandwiches and 1 hot lunch within his budget constraints. That will provide 6 meals, which is more than the minimum of 3 that he wants to provide.

You might be interested in
-3×1/4-6 please help im losing my mind
lora16 [44]

Answer:

-45/4 or -11.25

I'm pretty sure this is right hope it helps

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is m2 + m 23? Pls I need ASAP
alisha [4.7K]

Answer:

90 degrees

Step-by-step explanation:

the answer is 90 degrees because when the triangle is a right triangle, the two smaller angles equal 90 degrees.

6 0
3 years ago
What is the exact distance from (-4, -2) to (4, 6)? (4 points)
ziro4ka [17]

Answer:

the answer is 12 points

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two sides of a triangle are equal in length and double the length of the shortest side . The perimeter of the triangle is 36 inc
Firdavs [7]

Answer:

The length of the sides of the triangle are as follow: Two sides are 14.4 inches long and the shortest is 7.2 inches.

Step-by-step explanation:

P = 36in // perimeter of triangle

P = A + B + C //equation for perimeter of a triangle

A = B or B = A //Showing that two sides are equal in length

A = 2C and B = 2C //Showing that the two equal sides are each doubled of the shortest side

C = A/2 and C = B/2 //Showing the same thing as the top, but in terms of the shortest side

Solve for C //First we solve for the shortest side as it's easiest

36 = A + B + C

36 = 2C + 2C + C //Use substitution for A and B

36 = 5C

C = 7.2in

Solve for A

A = 2C

A = 2(7.2) //Use what we solved for C

A = 14.4in

Solve for B

B = A

B = 14.4in //Same as A

Check Work

P = A + B + C

P = 14.4 + 14.4 + 7.2

P = 36

4 0
3 years ago
Please help me on number 11
AysviL [449]

Answer:

41.1

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone please help me ASAP.....
    13·1 answer
  • Need help asap!!!!! thank you!!
    12·2 answers
  • suppose you know the center of the circle and a point on the circle. How do you determine the equation of the circle
    5·1 answer
  • ✓-64<br> What is the square root of negative 64
    7·2 answers
  • Find the range of the function. ƒ(x) = x2 + 3
    9·1 answer
  • Katya is traveling by train to visit her relatives in another state. The equation y=60x+20 represents the total distance she is
    14·2 answers
  • A 32-cup container of disinfectant costs $31.68. What is the price per quart?
    6·1 answer
  • Y=300(1+0.06/12)^12t<br><br>i need to answer. no links or I'll report ​
    7·1 answer
  • Solve each equation: -5(7-8x)-7x=-(3x+1)
    15·1 answer
  • Given the formula A = 5h (B + b); solve for B.<br> 2
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!