1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OleMash [197]
3 years ago
7

Which defines a line segment?

Mathematics
2 answers:
sveta [45]3 years ago
6 0

Answer:

a peice of a line with two endpoints

kap26 [50]3 years ago
3 0

Answer:

a point of a line with two endpoints.

Step-by-step explanation:

PLEASE MARK MY ANSWER AS A BRAINLIEST ANSWER AND FOLLOW ME.

You might be interested in
If your truck gets 22 highway miles per gallon and has a 25 gallon gas tank, how many miles should you be able to drive on a ful
Degger [83]

Answer:

550 should be correct

Step-by-step explanation:

do 22 times 25

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The school cafeteria has eight very large cans of tomato sauce for making pizza.
BlackZzzverrR [31]

Answer:

The Answer is that there is less than 50 Liters of sauce in the 2 cans.

Step-by-step explanation:

Given: 2 Gallons of sauce

How many Liters in 2 gallons?

There are 3.7854 liters per gallon. Multiply to get the total liters in 2 gallons:

2 * 3.7854 = 7.5708 Liters.

7.5708 is less than 50 Liters. Therefore, there is less than 50 Liters in the 2 gallons of sauce.

Hope this helps!! Have an Awesome day!!! :-)

8 0
3 years ago
Please dont steal points only real answers
morpeh [17]
1. 4 1/5
2. 11/24
3. 12 1/4
4. 2
5. 3 5/12

I did the math but I’m sorry if it’s not all correct
8 0
3 years ago
Please help please and thanks
Bingel [31]
This will help a lot if you go to desmos! Just graph the equation on there! It’s much easier to see on computer

7 0
3 years ago
11/28+4/7 = simplest form
MatroZZZ [7]
The answer to this question is 27/28
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Is -10x^8 a monomial.?
    12·2 answers
  • I am in honors geometry and right now we are in our trig unit
    6·1 answer
  • How do I find the unit rate?<br> $253 for 20 hours
    5·1 answer
  • The cost of one pound of peanuts is 60% of the cost of one pound of cashews. If one pound of cashews costs $2, what is the cost
    8·1 answer
  • Which calculation can be used to find the value of y in the equation y3 = 27
    6·1 answer
  • A rectangular pan has a length that is 4/3 the width. The total area of the pan is 432 in. 2. How much is the width of the cake
    13·1 answer
  • 4р + Зp - 27 +р*<br> help
    9·1 answer
  • A school group is helping plant a new city garden. Today they used 12 1/2 pounds of potting soil and planted 2/5 of the garden.
    6·1 answer
  • A line has a slope of Q and passes through the point (-3, 8). What is the equation of the line?
    14·2 answers
  • Sin(60+a)- sin(60-a)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!