1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
devlian [24]
3 years ago
12

Fasiz and Dale drive at the same speed along a road. Fasiz drives 8 km

Mathematics
1 answer:
Ahat [919]3 years ago
4 0
2km is the answer because you divide 8 and 24 then multiply it by 6.
You might be interested in
What is the solution of each equation? Check your answer.
Sedbober [7]

Answer:

-6

Step-by-step explanation:

first you crossover negative 8 to make it positive then you add to -14

3 0
3 years ago
What is the solution set for the given inequality if the replacement set for r is {5, 6, 7, 8, 9, 10}? 2r ≤ 3r – 8 A. {8, 9, 10}
TiliK225 [7]
2r\leq3r-8\\
r\geq8\\\Downarrow\\
\boxed{\{8,9,10\}}
8 0
3 years ago
Write 3x + 8x3 + 15 + 4x2 in standard form
Nadusha1986 [10]

Answer:

gcdshdgkcggcucjdchgjjkdcbkbdw

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Asia new boat has a cruising speed of 24 miles per hour at that rate how long will it take her to travel the 6 miles across old
Igoryamba

Answer:

1/4 of an hour, or 60/4=15, 15 minutes.

Step-by-step explanation:

24/1=6/x

cross product

1*6=24*x

6=24x

x=6/24

x=1/4

3 0
3 years ago
Find (f*g) (x) for the following functions. f(x) = 9x2 – 2x – 9 g(x) = 11x – 9
e-lub [12.9K]

Answer:

all work is shown and pictured

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • One hundred students are asked a survey question as they walk through the front gate at their middle school. Is this a represent
    15·1 answer
  • How to solve -8-x=x-4x
    12·1 answer
  • Theo's mom brought an eight pack of juice boxes at the store for $4 find the unit rate for the juice boxes
    6·1 answer
  • You purchase a $30, nonrefundable ticket to a play at a local theater. Ten minutes into the show you realize that it is not a ve
    5·1 answer
  • ............................
    14·1 answer
  • Please help me with math pleaseeeeee!!!
    13·1 answer
  • Here are six number cards.
    14·1 answer
  • An octagon can be used to form a pure tessellation. T or F
    5·1 answer
  • Is 3times4 the same as 4 times 3​
    13·2 answers
  • 8. A grocer buys x kg of potatoes at Birr 1.50 per kg and y kg of onions al
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!