1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MAXImum [283]
3 years ago
11

please answer the questions circled aka: Lillie’s grandmother is making potato salad for a family reunion. She uses three potato

es for each person attending the dinner. If she expects 24 people to attend the reunion, which proportion can be used to solve for p, the number of potatoes? * AWNSER CHOICES ARE ON THE PICTURE and number 2: A 5 lb. package of chicken costs $6.00. What is the cost per pound? *

Mathematics
2 answers:
bulgar [2K]3 years ago
7 0

Answer:

c

Step-by-step explanation:

the second question 65cent

alisha [4.7K]3 years ago
7 0
The answer is B. This is because the answer has to be 24 x 3 and that is what the proportion shows. The second question is $1.20 per pound it is just dividing 6 by 5 to find the unit rate.
You might be interested in
I need help asap! Thank you.
Serggg [28]
11) A rectangle = 11.5 x 9.5 = 109.25
A triangle = 8x 9.5 = 38
Total area = 109.25 + 38 = 147.25
6 0
2 years ago
What expression is equivalent to 4(u+11)
qaws [65]

Answer:

4u+44

Step-by-step explanation:

The number 4 on the outside of the parentheses is being multiplied by everything within the parentheses, resulting in a product of 4u+44

3 0
3 years ago
Anyone know this ???
mr Goodwill [35]

Answer:

B and C

Step-by-step explanation:

The 2 smallest numbers have to add up to be bigger then the largest number in the set for it to be a triangle! I hope this helps!

7 0
2 years ago
6. A government's economic role is complicated by the fact that
user100 [1]

Answer:B

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
The slope of the line that passes through the points (6, w) and (10, 4) is 8. What is the value of w?
RoseWind [281]

Answer:

My student the slope paserea the Pointe 6w and 10,4 is8

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Alright guys, HELP! Please!
    5·1 answer
  • painted a fence that was 84 meters long. She was able to paint 4 meters per hour. How many meters of fence were left after Alyss
    10·1 answer
  • I need help for #2 please
    7·1 answer
  • What is the mid point of AB
    15·1 answer
  • 1. tentukan hasil dari 243⅔?
    8·1 answer
  • Gabriel wants to send a parcel to Italy.
    8·2 answers
  • If the triangle is
    13·1 answer
  • State the equation of the line described.
    8·2 answers
  • Same question, but different answer option.
    15·1 answer
  • I AM GIVING AWAY BRAINLIEST AND POINTS TO WHOEVER ANSWERED! PLEASE HELP!
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!