1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
professor190 [17]
3 years ago
9

What are the coordinates of the point (-1,9) after a clockwise rotation of 90 degree about the origin

Mathematics
1 answer:
Elina [12.6K]3 years ago
7 0

The rule for clockwise rotation of 90 degrees about the origin is (-y, x).

So (-1,9) would now be (-9,1).

Hope this Helps!!

You might be interested in
A group project in an intro stats project looks at the cost of gasoline. Students recorded the cost per gallon at a nearby gas
postnew [5]

Answer:

Time (week 1 - week 10)

Step-by-step explanation:

Given

Measure of cost of gasoline over a period of time

Required

Determine what variable belongs to the horizontal axis

To answer this question, I'll re-echo the given parameters again

Measure of cost of gasoline over a period of time

This can be rephrased to be

Measure of cost of gasoline with respect to time

This means that the cost of gasoline is a function of time (10 weeks, to be precise).

Hence;

<em>Cost will be on the vertical axis</em>

<em>Time will be on the horizontal axis</em>

<em />

<em>Conclusively,</em>

<em>The first option answers the question</em>

<em />

8 0
3 years ago
p and q are rational numbers which of the following expression cannot be used to find the distance between them on the number li
sveta [45]

The expression that cannot be used to find the distance between them on the number line is |p + q|.

<h3>How to depict the infomation?</h3>

p and q are rational numbers. Which of the following expressions cannot be used to find the distance between them on the number line.

A. |p - q|

B. |p + q|

C. |q + (-p)|

D. |q - p|

Rational number is a number that can be represented as the quotient p/q of two integers such that q ≠ 0.

Here, the expression that cannot be used to find the distance between them on the number line is |p + q|.

Learn more about rational numbers on:

brainly.com/question/12088221

#SPJ1

3 0
2 years ago
Solve for x in the following triangle.​
Pavlova-9 [17]

Answer:

x = 12

Step-by-step explanation:

The exterior angle of a triangle is equal to the sum of the 2 opposite interior angles.

8 + 6x is an exterior angle of the triangle, thus

8 + 6x = 30 + 4x + 2 = 4x + 32 ( subtract 4x from both sides )

8 + 2x = 32 ( subtract 8 from both sides )

2x = 24 ( divide both sides by 2 )

x = 12

3 0
3 years ago
Convert 325 degrees to radians
frosja888 [35]

Answer:

5.67232

Step-by-step explanation:

325° × π/180 = 5.672rad

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
19
Klio2033 [76]

For this case we must solve the following equation:

\frac {4} {3} y-5 = -6

Adding 5 to both sides of the equation we have:

\frac {4} {3} y = -6 + 5

Different signs are subtracted and the major sign is placed.

\frac {4} {3} y = -1

We multiply by 3 both sides of the equation:

4y = -3

We divide by 4 on both sides of the equation:

y = - \frac {3} {4}\\y = -0.75

Thus, the solution of the equation is y = -0.75

Answer:

y = -0.75

8 0
3 years ago
Other questions:
  • How high up is a 3 kg object that has 300 joules of energy?
    9·1 answer
  • A right triangle has a hypotenuse of length 20 and a leg of length 12. what is the length of the other leg? if necessary, round
    7·1 answer
  • Unit rate of 5 tickets for $25 dollars
    6·2 answers
  • PLEASE HELP THIS IS URGENT!!!!! :)))
    5·1 answer
  • Kareem purchased several packs of gum to place in gift baskets for $1.26 each. He spent a total of $8.82. How many packs of gum
    14·1 answer
  • 1. 25% of what is 16 2. 76 is what percent of 80
    5·1 answer
  • Can you help with 13,14,15,16 one of those or all of them please
    8·1 answer
  • There are 29 students in Mrs. Dixon's science class. On the last test, only 1 student earned the median score of 84.
    12·1 answer
  • I WILL MARK YOU BRAINLIEST IF YOU ANSWER
    6·2 answers
  • Janay paid $168 for 42 sandwiches for the class picnic. What is the unit rate in dollars for each sandwich?​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!