1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
TiliK225 [7]
3 years ago
7

What is the slope?? what is the y-intercept

Mathematics
2 answers:
kumpel [21]3 years ago
5 0
Y-intercept is 1

slope is 2
USPshnik [31]3 years ago
3 0
M= 2 
y=mx+b
1=2(1)+b
1=2+b
-2 -2
-1=b
so this equation is y=2x-1

You might be interested in
QRS contains the points: Q(4, 2) R(5, 1) S(3, 7). If the triangle is reflected across the y-axis, what will S' be? ANDWER ASAP W
Ray Of Light [21]

Answer:

S'(-3, 7)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
The price of apples is $3.60 for 3 pounds write the price as a unit rate
Finger [1]

Take the total and divide by the amount to get answer.

3.60 /3 = $1.20 per pound

4 0
3 years ago
A pair of jeans originally cost $80, but is on sale for 30% off. there is a coupon available for an additional 10% off of the sa
Lady_Fox [76]
30% = 0.3. 

0.3*80 = 24, so we know that 30% of 80 is 24. 

80 - 24 = 56, so after the sale, the price for a pair of jeans is $56.

10% = 0.1

0.1*56 = 5.6, so with the coupon, we get $5.60 off. 

56 - 5.60 = 50.40

The jeans cost $50.40 after the sale and the coupon. 
5 0
3 years ago
best answer will be awarded the brainliest and 5 stars so Mallorys grandparents took their whole family too the zoo. They purcha
irina1246 [14]
58.00 , because 6x7=42+2*8=16 so 42+16 equals 58
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Point T is on line segment SU. Given SU = 17 and TU<br> length ST<br> 14, determine the
ki77a [65]

Answer:17

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Plz help on the 6 problems
    15·1 answer
  • An odd number under 50 with least 5 factors
    6·2 answers
  • List two common factors of 36 and 48
    12·1 answer
  • Solve for B. R = x(A + B)
    14·1 answer
  • 1,114,040 in word form
    9·1 answer
  • What value of y makes
    6·2 answers
  • 1).Walter buys a bus pass for $30. Every time he rides the bus,money is deducted from the value of the pass.He rode 12 times and
    13·2 answers
  • Solve for x:
    9·2 answers
  • A car’s odometer measures distance to the nearest 0.1 miles. Which is the most appropriate way to report the distance driven usi
    12·2 answers
  • Which case is correctly matched with the principle it established?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!