1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergij07 [2.7K]
4 years ago
6

Write the equation of the line that is parallel to 3x = 2 – 3y and passes through the point ( 2, -7).

Mathematics
1 answer:
Kay [80]4 years ago
8 0
Answers 1/3 because you would add 3y to both sides then divide 2 by 6 and you get 0.33333333 which is 1/3
You might be interested in
I need help with this question?????
tangare [24]
Its just multiplied by 2
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me!! <br> solve 31 = x + 25.5
serious [3.7K]

Answer:

x = 5.5

General Formulas and Concepts:

<u>Pre-Algebra</u>

  • Equality Properties

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Define</u>

31 = x + 25.5

<u>Step 2: Solve for </u><em><u>x</u></em>

  1. Subtract 25.5 on both sides:                    5.5 = x
  2. Rewrite:                                                      x = 5.5
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
In 2010, a city's population was 1,405,233 and it was decreasing at a rate of 1.1%. At this rate when will the city's population
Kryger [21]
In 2010, a city's population was 1,405,233 and it was decreasing at a rate of 1.1%. At this rate when will the city's population fall below 1,200,000?
c. 2036
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to simplify -12 divided by 3•(-8+(-4) to the seccond power-6)+2
ehidna [41]
-12/3<span>•(-8(-4)^2-6)+2   Original Equation
-12/3</span><span>•(-8+16-6)+2      Simplify the (-4)^2
-12/3</span><span>•(2)+2                  Simplify everything inside the equation
-8+2                              Using PEMDAS, you multiply -12/3</span><span>•(2)
-6                                  You add from there</span>
7 0
3 years ago
Conditional statement:If the dog barks,thensomeone is at the door.
vesna_86 [32]
1st one is true and second one false.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • If you earn $48 in 4 hours. What is the unit rate per hour?​
    11·2 answers
  • HELP!
    14·2 answers
  • "The Martin family's truck gets an average of 25 miles per gallon of fuel. Predict how many miles they will be able to get from
    8·1 answer
  • Use the slope formula to find the missing coordinate.
    11·1 answer
  • Who wanna help me ??? <br><br> 25 points and brainlest
    7·1 answer
  • What is the solution <br><br> n/7=5
    15·1 answer
  • Help!<br> Best answer brailiest.
    15·2 answers
  • What are two numbers with a sum of 1
    12·2 answers
  • Which is the mode for the data set? −1, 0, 3, 4, −3, −1 <br> 0.3 −1 2 −0.5
    12·1 answer
  • michelle bought 4 gallons of grape juice and 5 gallons of apple juice for a party what is the ratio of gallon of apple juice to
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!