1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergij07 [2.7K]
3 years ago
6

Write the equation of the line that is parallel to 3x = 2 – 3y and passes through the point ( 2, -7).

Mathematics
1 answer:
Kay [80]3 years ago
8 0
Answers 1/3 because you would add 3y to both sides then divide 2 by 6 and you get 0.33333333 which is 1/3
You might be interested in
For Greta's birthday party, her parents ordered 6 pizzas. If they cut the pizzas into sixths, how many pieces will there be? Cho
saw5 [17]

Options aren't avaible

Answer:

(1 ÷ 1/6) * 6

36 pieces of pizza

Step-by-step explanation:

Given that :

Number of pizzas ordered = 6

Divisions per pizza = 1/6 ;

Hence, 1 full pizza is divided into 1 ÷ 1/6 = 1 * 6/1 = 6 pieces

6 * 1/6(1)

The total pieces of pizzas equals :

6 pieces per pizza * number of pizzas

6 * 6

= 36 pieces of pizza

4 0
3 years ago
A farmer knows that a crop she is growing requires 24 kg of fertilizer throughout the season. She has a measuring flask which wh
Papessa [141]

Answer:

48 times

Step-by-step explanation:

From the above question, we know that:

2 times = 1 kg of fertilizer

A crop requires 24 kg of fertilizer

Hence:

1 kg of fertilizer = 2 times

24 kg of fertilizer = x

Cross Multiply

x = 24 kg × 2 times/1 kg

x = 48 times

She need to fill the flask 48 times to make the required amount of fertilizer for the crop

8 0
3 years ago
Why is 5/3 greater than 5/8
vazorg [7]
Since 5/3 is an inproper fraction it then becomes 1 2/3 and if you put both of the fractions into a common denominator you get 1 16/24>15/24
Please give me a thanks if you feels it is the right answer
7 0
2 years ago
20 oz. of taco meat is $5.36 find the unit price
tensa zangetsu [6.8K]

Answer: $0.268

Step-by-step explanation: 5.36 divided by 20 = 0.268

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Plz help for 13 a and b
Marta_Voda [28]
A) to find the difference you have to subtract one from the other (53-(-41)=91)

b) 15
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the least common multiple of 96 144 and 224
    15·2 answers
  • 2. Given the expression f(g(k(x))), where f, g, and k are functions, what operation should be
    13·2 answers
  • There are 12 books in a case.there are 6 cases in a box and 24 boxes in a container
    5·2 answers
  • The equation 9(u – 2) + 1.5u = 8.25 models the total miles Michael traveled one afternoon while sledding, where u equals the num
    7·2 answers
  • Graph y ≥ -x^2 - 1. Click on the graph until the correct graph appears.
    8·1 answer
  • What is AC if AB = 5 and BC = 11.
    11·1 answer
  • A recipe calls for 1 1/2 tablespoons of cinnamon would you need ANY WRONG ANSWER WIL BE REPORTED
    9·1 answer
  • State the domain and range of the function f(x) =2[[x]]
    13·2 answers
  • Assume that a fair die is rolled. The sample space is {1, 2, 3, 4, 5, 6) and all outcomes
    11·1 answer
  • I need help evaluating these:<br> (2/3)<br> (4/5)<br> 3²-(2/3)
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!