1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Llana [10]
3 years ago
8

4/15 of the 315 members of a book club are male. How many female members are there in the club? A..174 B...131 C...84 D...231

Mathematics
1 answer:
Tanzania [10]3 years ago
4 0
D.231 female members 

You might be interested in
What is the equation of the function graphed below?
Andreas93 [3]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

sorry if the answer is wrong

5 0
2 years ago
A package weighs P pounds P being a whole number. to ship this package by express costs one dollar and sixty five cents for the
deff fn [24]
Whole package weighs 20pounds

1.65 = 5pounds
0.12 = extra pound

3.45 - 1.65 = 1.80 : 0.12 = 15pounds
Adding up 15pounds and the first 5 pounds equal 20 pounds
5 0
2 years ago
Find the value of this expression if x = 3<br> and y = -1.<br> xy²<br> 5
kap26 [50]

Answer:

<h2><em><u>0.6 = 6/10 = 3/5 is the answer.</u></em></h2>

Step-by-step explanation:

0.6 = 6/10 = 3/5

is the answer

This is because you have to substitute.

Given:

x = 3

y = -1

Unknown:

Final Answer

(x*y^2)/5

((3)(-1*-1)/5

= (3*1)/5

<h2><em><u>= 3/5</u></em></h2><h2><em><u>= 6/10</u></em></h2><h2><em><u>= 0.6</u></em></h2><h2><em><u></u></em></h2>

Hope this helped,

Kavitha

6 0
3 years ago
3.75<br>divided by 25<br>round off to the nearest rand​
sattari [20]

Answer:

0.15 is the answer

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
WILL MARK BRAINLIEST!!!!!!!! :))))))))))))))))
lukranit [14]

Answer:

(A) No solution

(B) One solution

(C) One solution

(D) One solution

(E) No solution

Please tell me if this is incorrect. I hope this helps!

6 0
2 years ago
Other questions:
  • what is a better buy, an 18 ounce jar of jelly that costs $1.99 or a 24 once jar of jelly that costs $2.99 why?
    9·1 answer
  • A flag pole is 20 feet tall, it's shadow is13 feet long. A boy is standing next to the flag pole. He is 5.5 feet tall about how
    14·2 answers
  • What is an internal and External angle
    11·1 answer
  • 3)Joe bought perfume at a cost of $2.00 a bottle. He marks up the perfume by 120%. i. How much is the markup amount? ii. How muc
    14·1 answer
  • The endpoints of a diameter of a circle are (5,-10) and (-7,2). What is the equation of the circle in standard form?
    8·1 answer
  • Review - Algebra 2 Test I (UP)
    6·1 answer
  • Help me plzz i will mark you the branliest :)
    10·2 answers
  • How do I round 622 to the nearest ten and hundred?
    7·1 answer
  • Solve each system of equations below by substitution
    8·1 answer
  • NO LINKS!!!!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!