Answer:
The cost of one taco is $0.87 and the cost of one enchilada is $1.16
Step-by-step explanation:
Let the cost of tacos be X
and cost of enchiladas be y
So, by using given data, we have following equations
3X + 2Y = 4.93 (1)
2X + 4Y = 6.38 (2)
So, first multiply 1st equation by 2 and 2nd equation by 3, then subtracting 1st equation by 2nd.
= 2 × ( 3X + 2Y = 4.93) (1)
= 3 × (2X + 4Y = 6.38) (2)
= - (6X + 4Y = 9.86) (1)
= 6X + 12y = 19.14 (2)
= 8Y = 9.28
Y = 9.28 ÷ 8 = 1.16
By putting the value of Y in equation 1, we get
3X + 2(1.16) = 4.93
3X + 2.32 = 4.93
X = 2.61 ÷ 3 = 0.87
Hence, the cost of one taco is $0.87 and the cost of one enchilada is $1.16.
The large cup is best to buy. This is because it costs 11 cents per ounce for the medium cup and 11 cents for the large cup as well. You get almost double the amount for the same price with the large cup.
Answer:
3000.897
Step-by-step explanation:
Your thinking of the number 69
Answer:
first find the area of the triangle
1/2 base x height
(1/2) 6 x 4 = (1/2) (24) = 12
area of rectangle
base x height
4 x 6 = 24
add them together
24 + 12 = 36
B) 36 inches
hope this helps :)
Step-by-step explanation: