1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mart [117]
3 years ago
13

What are the various fields of linear equations

Mathematics
1 answer:
mars1129 [50]3 years ago
7 0

Answer:

Linear equations are used to calculate measurements for both solids and liquids. An electrical engineer, for example, uses linear equations to solve problems involving voltage, current and resistance.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Daniel bought 2 pounds of mixed nuts for $7.18 . Which ratio is proportional to 2 pounds at $7.18
Oliga [24]
$7.18 / 2 = $3.59 per pound

.........................................
so 1 lb = $3.59
2 lbs = 2* $3.59 = $7.18
3 lbs = 3 * $3.59 = $10.77....
3 0
3 years ago
PLZ help solve !!!!!!!
Ivahew [28]
37 I think I’m not sure just saying a random number don’t trust me I just needed the points
4 0
3 years ago
The shaded triangle is set inside a pentagon. What type of triangle is the shaded triangle?
SpyIntel [72]
That is a right angled triangle
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the expression in simplest radical form.<br><br> √75<br><br> √75<br> 3√5<br> 5√3<br> 15
Wittaler [7]
Go to Mathway .com they'll help you out and do it for you 
that way you dont have to wait
4 0
3 years ago
Solve for x. 5(3x + 9) = - 135
tekilochka [14]

Answer:

x=-12

D

tha last one

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Given the graphed function below, which of the following ordered pairs are found on the inverse function?
    7·2 answers
  • Please Answer The Mean! {NO EXPLANATION NEEDED!} &lt;3
    11·1 answer
  • Given the equation p = 2n – 3, what is p when=3
    7·2 answers
  • A drawer of loose socks contains 2 red socks, 2 green socks, and 6 white socks. Which best describes how to determine the probab
    8·2 answers
  • A national college researcher reported that 65% of students who graduated from high school in 2012 enrolled in college. Twenty n
    9·1 answer
  • To graph the inequality x &gt; -3, draw an open circle on -3 and shade to the left.
    10·1 answer
  • Stephanie's cable company charges $29.95 per month, plus $3.00 for each on-demand
    5·1 answer
  • Solve diiis! <br> 2-(y+2)=3y<br> PPLLSS AANNDD TTHHXX!!
    13·2 answers
  • A market buys cashews for $15 per pound. They want to mark up the cashews 20%. What is the new price per pound?
    13·1 answer
  • Please help
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!