1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leya [2.2K]
3 years ago
9

Your cell phone plan costs ​$39.99 per month plus ​$0.14 for each text message you send or receive. You have at most ​$43 to spe

nd on your cell phone bill. What is the maximum number of text messages that you can send or receive next​ month?
Mathematics
1 answer:
ololo11 [35]3 years ago
6 0
No more than 33 texts a month
you know the total amount spent, you know the total of the bill without texts
45=39.99+.15t
You might be interested in
6
wel

Answer: a

Step-by-step explanation:

multiply each answer by 10

8 0
2 years ago
What's the answer to. 2472 ÷ 24
vladimir2022 [97]

Answer:

Hello!!! Princess Sakura here ^^

Step-by-step explanation:

if it's .2472/24 it is = .0103

but if it's 2472/24 it is = 103

5 0
3 years ago
HELP ASAP TIMED!!!!!!!!!!!!!!!
jenyasd209 [6]

Step-by-step explanation:

1 ans 35/37

2 ans 0.95

3 ans 12/37

4 ans 0.32

3 0
2 years ago
The _____ is used to measure volume<br> 1) liter<br> 2) gram<br> 3) meter
tekilochka [14]
1 - liter
will be the answer
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The graph shows the population of black toads in a forest reserve since their introduction. It also includes functions drawn by
34kurt

Function B best models the researcher's data because it passes through most of the points.

<h3>What is an equation?</h3>

An equation is an expression that shows the relationship between two or more numbers and variables.

A graph of best fit can be determined by drawing a straight line or curve on a scatter plot so that the number of points above the line and below the line is about equal and the graph passes through most of the points.

Function B best models the researcher's data because it passes through most of the points.

Find out more on equation at: brainly.com/question/2972832

#SPJ1

4 0
1 year ago
Other questions:
  • Solve The Triangle (See Picture!!)
    14·1 answer
  • What is the product? (5r + 2)(3r − 4)
    8·1 answer
  • Lilth makes soap and lotion. It takes her 20 minutes to make a batch of soap and 35 minutes to make a batch of lotion. The cost
    13·1 answer
  • 1 1/10 in its simplest form
    9·1 answer
  • Find the center and the radius of the circle with the equation x^2 -2x+y^2 +4y +1
    13·1 answer
  • I will give brainleist! Please help on all it’s my homework i don’t know how to do
    5·2 answers
  • The salesperson says that her commission is 8 1/2 % of the selling price.
    7·1 answer
  • 4 pounds of jelly beans for $6. What is the unit rate?
    5·2 answers
  • Explain it how a 9th grader would​
    8·1 answer
  • If ram have 30 apple&amp; each apple rs is 26 . 14 are rotten .he had eat 9 apple. 6 apple he sold each price 35 . Now say me ra
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!