Can we get a clearer pic?
Answer:
i think you ment to put this in the scenice section no math but it is a okay, il try my best to help you here
Step-by-step explanation:
because glucose is just pure sugar, and it breaks down because thats what glucose is, is energy.
i hope this has helpped you
You can use the proportion.
$4.99 / 1 kg = x / 1.8 kg
x = ($4.99 * 1.8 kg) / 1 kg
x = $8.98
Therefore, in 1.8 kg of potatoes, it costs at $8.98
☺️<span>✌️</span>
Answer:
y = -1/4x+2
Step-by-step explanation:
We can find the slope by finding two points on the line, and doing (y1-y2) ÷ (x1-x2). The two points I chose were (0,2), and (4,1). We can plug this into the equation to get (2-1) ÷ (0-4), to get -1/4, which is our slope. We can see on the graph, that the line intersects with the y axis when the y coordinate is 2, making the y-int 2.
Answer:

Step-by-step explanation:
we are given a quadratic function

we want to figure out the minimum value of the function
to do so we need to figure out the minimum value of x in the case we can consider the following formula:

the given function is in the standard form i.e

so we acquire:
thus substitute:

simplify multiplication:

simply division:

plug in the value of minimum x to the given function:

simplify square:

simplify multiplication:

simplify:

hence,
the minimum value of the function is -155